W Bibliotece Piotrusia Pana w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki dla najmłodszych czytelników dyskutowaliśmy ostatnio o ważnej kwestii, jaką jest dorosłość.
Gdy jest się dorosłym, świat wygląda inaczej niż wtedy, gdy jest się dzieckiem. Według niektórych pełnoletność to najlepszy czas w życiu człowieka. Nie ma wtedy prawie żadnych ograniczeń. Można robić wszystko, na co ma się ochotę i kiedy tylko się chce. Taki pogląd wyraża Eva Janiszkovszky w rewelacyjnej książce Gdybym był dorosły. Węgierska autorka wczuła się w emocje dzieci i to jak są one postrzegane przez „dużych”. Okazuje się, że dzieci wiele zarzucają rodzicom, rodzinie, jak i dorosłym, których przypadkowo spotykają. Wymagają oni bowiem od nich przede wszystkim bycia grzecznym. Grzecznym, czyli jakim? Grzecznym, czyli posłusznym. Najlepiej by było, gdyby dzieci: były cicho, zachowywały się porządnie, słuchały starszych, myły ręce, sprzątały zabawki, ubierały się w to, co chcą rodzice i to w trybie natychmiastowym!
Gdzie w tych wszystkim dla dziecka jest miejsce na własne zdanie? Okazuje się, że chyba nie ma... Dziecko widzi swój dziecięcy świat jako pełen ograniczeń, dlatego chce jak najszybciej stać się dorosłym, by móc skorzystać z praw, a nie tylko obowiązków.
Książka jest świetną lekturą dla wszystkich, zarówno dzieci jak i rodziców. Pozwala na chwilę refleksji i rozmowy z najmłodszymi przy dobrej lekturze. Zwraca uwagę nam, dorosłym, na to, że nie zawsze mamy rację, że nie zawsze musi być tak jak my chcemy, i że dziecko też ma prawo do głosu, o czym, niestety, czasami zapominamy.
Czy tak samo odczuły to uczestniczki DKK? Dziewczynki, poza kilkoma przywilejami dorosłych, w których widziały pozytywy, ostatecznie doszły do wniosku, że lepiej być dzieckiem. Mniejsze obowiązki, mniejsza odpowiedzialność, dominacja zabawy - wszystko to przemawia za chęcią pozostania dzieckiem i nie dorośnięciem. Czyżby Piotruś Pan, wieczny chłopiec, miał na to jakiś wpływ?


Natalia Kononowicz

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.