1075DKK w bibliotece w Klenicy , również wziął udział w Pierwszej Ogólnopolskiej Dyskusji Literackiej zorganizowanej przez Instytut Książki i Wydawnictwo Znak. Książka J.K. Rowling pt.” Trafny Wybór” została przez nas skrupulatnie przeczytana i z niecierpliwością czekaliśmy na ten dzień , w którym miała się rozpocząć dyskusja o „Trafnym wyborze”. Ten dzień to 12 grudnia 2012r. godz.18,00!!! Za oknami siarczysty mróz a my przy dobrej kawie dyskutujemy o J.K. Rowling. Wnętrze biblioteki zostało przygotowane w klimacie lokalu wyborczego. Była urna wyborcza i karty do głosowania : „J.K. Rowling przyjeżdża do Polski - Prędzej - Później „ .Baner z napisem „ WELCOME J.K. ROWLING DKK KLENICA”. Joanne K. Rowling w swojej książce „Trafny wybór”sprawnie kreśli portrety kolejnych mieszkańców Pagford. Przybliża czytelnikom ich historie, motywacje, emocje i bolączki. Rowling doskonale bawi się, ironicznie wytykając wady swoich bohaterów, obnażając ich małość, mierność, małostkowość. Poznajemy więc otyłego Howarda Mollisona, radnego, który ma ambicję, by przejąć rolę Barry'ego w radzie i w mieście. Poznajemy jego żonę, Shirley. To właśnie Miles, ich syn, ma ambicje dołączenia do rady. Czy może raczej – bezwolnie realizuje on ambicje swych rodziców, ignorując i raniąc przy tym swą żonę, Samanthę . Poznajemy uczniów i nauczycieli tutejszej szkoły, poznajemy Pagfordzkie elity i mieszkańców wywodzących się z tutejszych społecznych nizin. To właśnie poznawanie kolejnych bohaterów opowieści sprawiało nam najwięcej radości.
Poznaliśmy ich bardzo blisko – lecz raczej do nikogo tu nie czujemy szczególnej sympatii. Wypowiedzi naszych czytelniczek:”- tłumaczka z wielką dokładnością przytacza nam mocne słowa jakimi posłużyła się autorka” -„prosto z mostu”- „dosadnie powiedziane” „prawda „- przygnębiająca codzienność”-„ pokazanie brudnego świata polityków”. I choć Rowling czasem portrety swoich bohaterów nadmiernie upraszcza, to trzeba przyznać, pod tym względem to z pewnością najlepsza, najbardziej dojrzała powieść autorki. Joanne K. Rowling „ po erze Pottera” nadal potrafi pisać. I – prawdopodobnie – najlepsze powieści ma wciąż jeszcze przed sobą! Członkinie DKK dokonały wyboru i to był Trafny Wybór. Głosy zostały skrupulatnie podliczone a wynik(11 głosów za wczesnym przyjazdem , 1 głos był, że przyjedzie później ) świadczy o tym ,że czytelnicy są przekonani , że J.K.Rowling niebawem przyjedzie do Polski. A może odwiedzi nasze kluby? Serdecznie zapraszamy!!! Na podsumowanie naszej dyskusji wysłuchaliśmy wypowiedzi znanych osób na temat książki„ Trafnego wyboru”. Na dużym ekranie mogliśmy skonfrontować nasze wypowiedzi z innymi wypowiedziami. Znani ludzie polskiego świata rozrywki opowiadali o najnowszej powieści J. K. Rowling . Autorka książek z serii "Harry Potter" stworzyła powieść dla dorosłych. Czy również stanie się bestsellerem? Nad tym zastanawiali się: Anna Cieślak, Aleksandra Woźniak, Krystyna Czubówna, Maciej Kurzajewski, Paulina Smaszcz - Kurzajewska, Tatiana Okupnik, Katarzyna Montgomery, Barbara Kęsek, Katarzyna Figura, Sonia Bohosiewicz. My też zadałyśmy sobie to pytanie.
Książkę należy obowiązkowo przeczytać chociaż jest dosyć trudną lekturą.
Moderator DKK Klenica Regina Słowińska