Bohaterem powieści jest Paweł pozostawiony przez rodziców, którzy wyjechali na urlop do Hiszpanii i już tam pozostali. Chłopcem zaopiekowała się babcia, której ciężko było zrozumieć problemy dorastającego nastolatka. Dorośli bardzo często podejmując życiowe decyzje zapominają o swoich dzieciach. Wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy za granicę, pozostawiając je pod opieką kogoś z członków rodziny.
Z obserwacji młodzieży pozostawionej przez rodziców można powiedzieć, że ich zachowanie podobne jest do głównego bohatera. Tęsknota, bunt, zazdrość są powodem ucieczek z domu, łamania prawa. Czy tak musi być? – padło pytanie, na które wszyscy jednogłośnie odpowiedzieli – Nie!!!
Powieść zyskała dobrą opinię wśród klubowiczów, polecają ją również osobom dorosłym, zwłaszcza rodzicom planującym wyjazd za granicę. Dzięki tej lekturze spojrzą inaczej na swoje dzieci, i zwrócą uwagę nie tylko na ich potrzeby materialne ale także na emocjonalne. Rodzina powinna być w komplecie.
Z powodu choroby na spotkaniu zabrakło Karoliny, Oli, Kamili oraz Daniela. Życzymy im szybkiego powrotu do zdrowia. Pojawił się wolny słuchacz Krzysztof Mikołajczak, który z zainteresowaniem przysłuchiwał się dyskusji, zapewne w następnym spotkaniu również weźmie udział.
Na kolejne spotkanie, które odbędzie się 31 stycznia 2013 roku wybrana została powieść Townesenda S. Bolesne dojrzewanie Adriana Molea.