550W 2013 roku nasza Biblioteka wzięła udział w projekcie ,,Ferie z filmem w bibliotece:. Wybraliśmy 3 filmy, z których jeden z myślą o widzach dorosłych. Postanowiliśmy zaprezentować film dla dorosłych w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki, który już tradycyjnie zmienia się raz w roku w Dyskusyjny Klub Filmowy. Oskarowy film dokumentalny ,,Przeznaczone do burdelu” to wstrząsający dramat ludzi, a przede wszystkim dzieci wywodzących się z dzielnicy ,,czerwonych latarni” mieszczącej się w Kalkucie. Sam fakt, że dzieci rodzą się właśnie tu często przesądza o ich losie. Dziewczynki zazwyczaj zostają prostytutkami, tak jak ich matki i babcie, a chłopcy wpadają w nałogi i nie znajdują godnego zajęcia. Na ogół więc ich przyszłość jawi się czarno, ale zdarzają się wyjątkowe sytuacje, tak jak w naszym filmie. Grupa dzieci z dzielnicy prostytutek trafia do amerykańskiej fotoreporterki, która postanawia nauczyć ich robić zdjęcia. Podczas tych warsztatów poznaje ich mentalność i zdolności. Kilkoro z nich ma prawdziwy talent. Kobieta postanawia im pomóc, rozpoczyna batalię o umożliwienie im dalszej edukacji, z dala od rodzinnego bagna. Wykorzystuje swoje znajomości, kontakty zawodowe, wykazując się dużą determinacją. W efekcie kilkoro z nich dostaje autentyczną szansę wyrwania się z beznadziejnej sytuacji. Ten świetnie zrobiony film wstrząsnął nami, ale też zmotywował nas pozytywnie. Postawa amerykańskiej reporterki jest godna naśladowania. Na koniec stwierdziłyśmy trochę trywialnie, że film ,,Przeznaczone do burdelu” otwiera nie tylko serca, ale i portfele.
Irena Ludwig
moderator DKK w Jasieniu