Plan pracy Zarządu Oddziału SBP w Zielonej Górze na rok 2011

I. Sprawy organizacyjne

1. Kontynuowanie współpracy z Zarządem Oddziału SBP w Gorzowie Wlkp.
2. Występowanie o nadanie odznaczeń, nagród i wyróżnień pracownikom bibliotek.
3. Współpraca z Zarządem Okręgu SBP w Zielonej Górze.

II. Posiedzenia Zarządu Oddziału

1. Zwołanie zebrań Zarządu Oddziału i 4 zebrań Prezydium ZO w Zielonej Górze.
2. Zorganizowanie zebrania z przewodniczącymi kół terenowych SBP (II pół.), dodatkowe w zależności od potrzeb.
3. Udział w posiedzeniu Prezydium Zarządu Okręgu SBP w Zielonej Górze.

III. Plany w zakresie działalności finansowej

1. Saldo roku 2010 – 64 971,55
2. Wpływy:
-składki ok. 7 700,00
-”cegiełki” ok. 25 000,00
Łączny przychód ok. 32 700,00
3. Wydatki:
-należność dla Zarządu Okręgu SBP
-zakup nowości za „cegiełki” dla WiMBP i filii miejskich
-koszty związane z: Dniem Bibliotekarza, jubileuszami, Świętem Zmarłych, zakupem kwiatów itp.
-seminaria wyjazdowe
-delegacje, druki i materiały biurowe
-inne

IV. Działalność interwencyjna

1. Podejmowanie działań interwencyjnych stosownie do potrzeb.

V. Działalność szkoleniowa

1. Omawianie spraw SBP na seminariach powiatowych.
2. Uczestnictwo w ogólnopolskich konferencjach, seminariach, szkoleniach i spotkaniach organizowanych przez Zarząd Główny SBP.
3. Merytoryczne opracowanie wniosku do Urzędu Marszałkowskiego dot. organizacji konferencji dla bibliotekarzy bibliotek publicznych woj. lubuskiego (luty/marzec 2011 r.)
4. Uczestnictwo w Wojewódzkiej Konferencji Bibliotekarzy „Biblioteka multimedialnym oknem na świat” ( październik 2011 r.).
5. Popularyzacja literatury i prasy fachowej wydawanej przez Zarząd Główny SBP – na szkoleniach w WiMBP i seminariach powiatowych.
6. Wyjazd bibliotekarzy do bibliotek w Olsztynie (czerwiec 2011 r.)
7. Wyjazdy w celu poznania regionu i okolic (kultura, historia, zabytki) np. Poznań – Rogalin -Kórnik, Paradyż – Międzyrzecz (kwiecień, wrzesień)

VI. Działalność popularyzatorska i integracyjna

1. Zarząd:
– udział w tworzeniu strony internetowej SBP Zielona Góra
- współorganizacja Tygodnia Bibliotek w WiMBP w Zielonej Górze
- pomoc przy organizacji Wojewódzkiego Dnia Bibliotekarza z udziałem władz samorządowych
- Dzień Bibliotekarza – przygotowanie ogniska dla bibliotekarzy południowej części województwa lubuskiego (maj 2011 r.) oraz jednodniowego wyjazdu dla bibliotekarzy zielonogórskiego oddziału SBP (kwiecień 2011 r.)
2. Zielona Góra - Koło przy WiMBP – organizowanie wycieczek turystyczno - krajoznawczych (, wycieczka rowerowa do Zatonia, wycieczka piesza do Zaboru,, wyprawa na Bukową Górę w Bobrownikach), kręgle, współpraca z Zarządem Oddziału przy organizacji Dnia Bibliotekarza i seminarium wyjazdowego;
3. Zielona Góra - Koło przy PBW – włączenie się w organizację obchodów Dnia Bibliotekarza i Bibliotek w PBW (m.in. przygotowanie warsztatów otwartych – nauka decoupage w ramach cyklu „Bibliotekarskie pasje”), informowanie o aktualnościach SBP na Radach Pedagogicznych oraz spotkaniach bibliotekarzy szkolnych, przygotowanie spotkania z okazji Dnia Kobiet połączonego z wystawą „W świecie butów...” (marzec 2011 r.), kontynuacja akcji „Z wizytą w bibliotece..”, spotkania członków Koła ph. „Kino – Teatr – Wystawa - Plener”.
4. Zielona Góra – Koło SBP przy BU – wyjazd do Biblioteki PWSZ w Sulechowie, zebrania Koła z emerytami oraz młodymi pracownikami nie należącymi do SBP.
5. Bieniów – wystawa „Pasje Twórcze Bibliotekarzy”, zorganizowanie Gminnego Dnia Bibliotekarza i spotkania z najaktywniejszymi czytelnikami, pielgrzymka bibliotekarzy do Częstochowy, wyjazd integracyjny nad morze, wyjazd na Międzynarodowe Targi Książki, Udział w Dożynkach Gminnych, spotkanie opłatkowe przy choince ph. „Kolędy i pastorałki”.
6. Gubin – udział w 50. gubińskiej „Wiośnie nad Nysą”, pomoc w opracowaniu albumu z okazji 50-lecia „Wiosny nad Nysą”.
7. Krosno Odrzańskie – umieszczanie informacji o Kole na stronie internetowej Biblioteki, recenzje książkowe w „Tygodniku Powiatowym”, obchody Dnia Bibliotekarza – spotkanie z władzami miasta oraz wyjazd do teatru.
8. Kożuchów – spotkanie opłatkowe w Nowym Roku, spotkanie przy kawie w Dniu Kobiet.
9. Lubsko – współpraca z placówkami kulturalno-oświatowymi z miasta i gminy Lubsko, wycieczka z okazji Dnia Bibliotekarza.
10. Nowa Sól – opracowanie planów obchodów Tygodnia Bibliotek i Dnia Bibliotekarza.
11. Sulechów – wyjazd do Teatru Muzycznego w Poznaniu, wyjazd do Karpacza dla bibliotekarzy BP i filii, wigilijne spotkanie przy opłatku.
12. Żagań – wycieczki rowerowe, wycieczka piesza do Źródełka „Dohny”, wieczór poetycki z okazji „Dnia Kobiet”, biesiada w Miodnicy z okazji „Dnia Bibliotekarza”, Kiermasz Taniej Książki podczas obchodów Jarmarku Michała.

VII. Działalność wydawnicza

1. Współudział w przygotowaniu materiałów do dwóch numerów „Bibliotekarza Lubuskiego”.
2. Publikacje bibliotekarzy w ogólnopolskiej prasie branżowe m.in. w ”Poradniku Bibliotekarza” oraz w „Bibliotekarzu”.
3. Publikacje nauczycieli bibliotekarzy w czasopismach fachowych oraz stronach internetowych (Koło PBW Zielona Góra).
4. Przygotowanie informatora o bibliotekach w powiecie (Koło Krosno Odrz.).

VIII. Działalność na rzecz regionu i społeczności lokalnej

1. Kontynuacja zbiórki publicznej w formie cegiełek, zakup nowości wydawniczych za uzyskane środki.
2. Współorganizacja obchodów Tygodnia Bibliotek (8-15.05.2010 r.)
3. Udział w akcji charytatywnej „Szlachetna paczka” (Koło PBW Zielona Góra).
4. Akcje: „Ferie w bibliotece”, „Dzień Kobiet”, „Wakacje z Książką”, „Wspólne Kolędowanie” (Koło Bieniów).
5. Udział w akcji „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy” - przygotowanie kiermaszu i loterii (Koło Sulechów).
IX. Inne
1. Dzień Zmarłych – otoczenie opieką grobów zmarłych bibliotekarzy.

Sporządziła: Małgorzata Świrgał
Sekretarz ZO SBP