16 stycznia rozpoczęliśmy akcję Ferie z filmem w bibliotece. Jeden z filmów postanowiliśmy zaprezentować naszym młodym klubowiczom. Był to był film dokumentalny ,,Droga czerwonej lodówki”. Akcja filmu toczy się we współczesnym Nepalu. Główny bohater 17-letni Hari , aby zarobić pieniądze na opłacenie studiów pracuje jako tragarz. W tym biednym kraju zawód tragarza jest bardzo rozpowszechniony. Tragarzami są dzieci i dorośli. Niekiedy dźwigają ciężary przewyższające kilkakrotnie dopuszczalne prawem normy. Za tę ciężką pracę otrzymują bardzo nędzne wynagrodzenie. Film opowiada o życiu mieszkańców Nepalu, ze szczególnym naciskiem na życie i edukację dzieci i młodzieży. Od Hariego dowiadujemy się jak ciężko w jego kraju jest zdobyć wykształcenie, ponieważ dostęp do edukacji ogranicza zbyt mała liczba miejsc w szkołach. Po projekcji rozmawialiśmy o filmie i o tym jak my możemy pomóc takim państwom, czy też konkretnie dzieciom z Nepalu. Padały ciekawe pomysły: o zbiórce pieniędzy, koncertach charytatywnych, pomocy materialnej. Tego typu filmy pełnią bardzo ważną rolę uświadamiającą. Pokazują problemy współczesnego świata, budzą sumienia i uwrażliwiają na krzywdę. My także po obejrzeniu filmu byliśmy poruszeni i bogatsi o nowe informacje, a nasi klubowicze zaczęli doceniać swoją sytuację i warunki jakie panują w naszym kraju.
Irena Ludwig
moderator DKK w Jasieniu