Alice i Mattia, to dwie liczby pierwsze. Tak samo samotni, tak samo nie zrozumieni przez świat, tak samo wiecznie dryfujący w oceanie życia i nie mogący znaleźć bezpiecznej przystani, za którą kryłaby się miłość.
„Samotność liczb pierwszych” to książka o miłości, cierpieniu i samotności wśród ludzi. To książka, po przeczytaniu której nie pozostaje się obojętnym. W miarę czytania wciąż wzbudza w czytelniku emocje. Raz można się wzruszyć, innym razem wkurzyć na bohaterów, ale nie można przerwać czytania, bo ta pozycje zdecydowanie wciąga.
Alice i Mattia, oboje z bagażem doświadczeń, oboje z rodzin niby normalnych, a jednak patologicznych we wzajemnych relacjach. Tych dwoje bohaterów jest samotnych, czują, że powinni być razem, jednak gdy pojawia się szansa na miłość oni dobrowolnie z niej rezygnują. Oboje nie potrafią podjąć decyzji, która pozwoliłaby im na wspólną przyszłość, a może nawet miłość. Bo co do tego czy Alice i Mattię łączyła miłość nie byłyśmy zgodne.
„Samotność liczb pierwszych”, to nie tylko dwójka głównych bohaterów, to także mnóstwo pobocznych wątków, nie mniej interesujących. Ta książka to panorama ludzkich zachowań i dewiacji. Pojawia się i wątek homoseksualny i odrzucenie przez matkę, ciężka choroba, śmierć, niepełnosprawność umysłowa, kalectwo, anoreksja, samookaleczenie…
Genialny matematyczny umysł Mattii i kalectwo Alice. Oboje są w jakimś stopniu ułomni. Mają problemy z nawiązywaniem kontaktów z ludźmi, mają problemy z akceptacją własnej osoby. Mattia, żeby zapanować nad swoim ciałem i emocjami okalecza się, a Alice rezygnuje z jedzenia, by w ten sposób mieć kontrolę choć nad swoim ciałem. Nie potrafią ani być ze sobą, ani stworzyć związku z inną osobą, choć zdarzają się ku temu okazje.
Mimo iż „Samotność liczb pierwszych” nie ma szczęśliwego zakończenia, to jest to pozycja, po którą zdecydowanie warto sięgnąć. Niektórzy mogą zarzucać Paolo Giordano, że książka jest wulgarna, że nie stosuje półśrodków w opisywaniu rzeczywistości, że czasem obsceniczność razi. Nas nie zraziła z pewnością. Książkę chwalimy i polecamy. Nasz klub lubimy właśnie za takie książki, a może właśnie dzięki takim pozycjom.
Kamila Sietnik

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.