Sprawozdanie z działalności Zarządu Oddziału  Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich  w Zielonej Górze za 2012 rok

I. Sprawy organizacyjne.

a) na koniec 2012 r. Oddział Zielonogórski liczył 11 kół zrzeszających 172 członków. Liczba członków w porównaniu z rokiem 2011 zmniejszyła się o 11 członków ( w grudniu zrezygnowały
z członkostwa w SBP koleżanki z Koła w Krośnie Odrz., tym samym z dniem 1 stycznia 2013 r. Koło zostało rozwiązane). W 2012 r. przyjęliśmy do Stowarzyszenia 4 nowych członków. Liczba członków według Administratora Bazy SBP to 167 osób. Różnica wynika z późnego nadsyłania przez koła do Zarządu Oddziału informacji o nowych zapisach i rezygnacjach.
b) odbyło się 1 posiedzenie Zarządu Oddziału oraz 4 posiedzenia Prezydium Zarządu Oddziału:
15.02.2012 r. - na zebraniu Zarządu Oddziału omawiano plan działalności Oddziału w 2012 r.
05.04.2012 r. - na zebraniu Prezydium rozmawiano o wspólnej, z Kołem WiMBP, organizacji Odjazdowego Bibliotekarza w maju 2012 r.
04.06.2012 r. - zebranie Prezydium poświęcono zebraniu materiałów na wystawę z okazji 95-lecia SBP organizowaną w Gorzowie Wlkp.;
03.09.2012 r. - zebranie Zarządu dotyczyło omówienia organizacji wyjazdu seminaryjnego do Nowej Soli i Głogowa we wrześniu 2012 r.;
19.09.2012 r. - posiedzenie Prezydium dotyczyło przygotowań do wyjazdu seminaryjnego do bibliotek w Cottbus, organizowanego wspólnie z WiMBP w październiku 2012 r.;
10.12.2012 r. - tematem posiedzenia Prezydium były przygotowania do Zjazdu Oddziałowego SBP w Zielonej Górze ;

II. Działalność szkoleniowa.

1. Udział kol. Maji Kimnes, skarbnika Oddziału w dwóch spotkaniach Zespołu do Spraw Akredytacji Programów Nauczania Bibliotekarzy, październik 2012 r.
2. Wyjazd seminaryjny do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowej Soli oraz zwiedzanie miasta Głogów, dn. 22 września 2012 r.
3. Wyjazd studyjny do Biblioteki Miejskiej i Rejonowej Cottbus oraz do Biblioteki Brandenburskiego Uniwersytetu Technicznego, dn. 12 października 2012 r.

III. Działalność popularyzatorska i integracyjna.

1. Odjazdowy Bibliotekarz , rajd rowerowy bibliotekarzy i czytelników zorganizowany szlakiem filii WiMBP oraz bibliotek uniwersyteckich w Zielonej Górze, dn. 12.05.2012 r. (organizacja z Kołem WiMBP).
2. Przygotowanie materiałów i eksponatów na wystawę z okazji 95 rocznicy powstania SBP- Biblioteka Główna PWSZ Gorzów Wlkp., dn. 22 czerwca 2012 r. (ZO, Koło PBW, Gubin)
3. Udział członków Stowarzyszenia – Oddziału i Kół w obchodach Wojewódzkiego Dnia Bibliotekarza w Gorzowie Wlkp., dn. 9 maja 2012 r.
4. III Bibliotekarski Festiwal Kulinarny ph. „Kuchnia i literatura”, dn. 12 maja 2012 r. (Koło PBW)
5. Spotkanie z cyklu „Bibliotekarskie pasje” poświęcone różnorodnym technikom zdobniczym, dn. 15 maja 2012 r. (Koło PBW)
6. „Przegląd Pasji Twórczych Bibliotekarzy 2012” w Żarach z udziałem członków SBP.
7. Bibliotekarskie spotkania integracyjne ph. „Kino-Teatr-Muzeum-Wystawa-Plener” (wizyty w Muzeum Ziemi Lubuskiej).
8. Wycieczka do Muzeum Środkowego Nadodrza w Świdnicy, dn. 7 lipca 2012 r. (Koło PBW)
9. Spotkania w kołach z okazji Dnia Kobiet.
10. Spotkania Mikołajkowe w kołach (m.in. Mikołajkowa Loteryjka w kawiarni – Koło PBW)
11. Wystawa „W świecie fotografii”, maj 2012 r. (Koło PBW)
12. Wycieczka do Karpacza ( Koło Lubsko)
13. Spotkanie integracyjne w Kręgielni z koleżankami z powiatu żarskiego (Koło Żagań)
14. Z okazji Dnia Bibliotekarza – „Debata bibliotekarzy o upowszechnianiu czytelnictwa”(Koło Sulechów)
15. Koncerty w Filharmonii Zielonogórskiej (Koło WiMBP)
16. Uroczyście obchodzono jubileusze pracy koleżanek i kolegów.

IV. Działalność interwencyjna.

Brak.

V. Działalność wydawnicza.

Członkowie Oddziału zielonogórskiego publikowali w czasopismach bibliotekarskich : Biblioteka w Szkole – wersja elektroniczna, Bibliotekarz Lubuski, Poradnik Bibliotekarza, Biblioteka.

VI. Działalność na rzecz regionu.

1. Wsparcie Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka – Schronisko dla Matki i Dziecka w Zielonej Górze – organizacja zbiórki pomocowej (Koło PBW)
2. Współpraca z bibliotekami szkolnymi za terenie Zielonej Góry (Koło PBW).
3. Udział w akcji WOŚP - przekazanie na licytację ciast pieczonych przez członków (Koło Kożuchów)
4. V Powiatowy Konkurs Poezji Kresowej ph. „Ocalić od zapomnienia” (Koło Lubsko)
5. VIII Konferencja ph. „Kościół w nauczaniu Jana Pawła” (Koło Lubsko)
7. 20-lecie podpisania „Porozumienia partnerskiego Lubsko-Vlotho” (Koło Lubsko)
8. Kiermasz książek w ramach WOŚP i Tygodnia Bibliotek (Koło Gubin)
9. Akcja Bookcrossing (Koło Gubin)
10. Pomoc przy organizowaniu promocji książek gubińskich twórców (Koło Gubin)
11.Kiermasz Taniej Książki podczas obchodów Jarmarku Michała (Koło Żagań)
12. Kontynuacja „Zakręconej akcji” na rzecz niepełnosprawnej czytelniczki – Beatki Kulik (Koło Żagań)
13. Akcja zbierania nakrętek dla Oliwierka Szałęgi, wnuczka przew. Koła Bieniów (Koło Żagań)
14. Udział w akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” ph. „Czytanie łączy pokolenia” (Koło Sulechów)
15. Warsztaty ilustratorskie pt. „Jak powstaje książka” (Koło Sulechów)
16. VII Sulechowski Tydzień Literacki ph. „Ja i przyroda”(Koło Sulechów)

VII. Sprawy finansowe .

W 2012 r. wpływy wyniosły 31 027,77 zł, z tego składki członkowskie 8 532,00 zł, ze sprzedaży „cegiełek” uzyskaliśmy 22 354,75 zł.
Wydatki wyniosły 24 425,37 zł., z tego 1500,00 zł przekazano do Zarządu Okręgu Lubuskiego. Zakup książek dokonano na kwotę 20 575,70 zł. Stan konta na koniec 2012 r. wynosi 15 915,32 zł.

Przewodnicząca Zarządu Oddziału
Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich