767„Chopin i George Sand” Mieczysława Tomaszewskiego to książka, którą omawiano w sulechowskiej książnicy. Przy dźwiękach muzyki Chopina klubowiczki dyskutowały na temat najsłynniejszego romansu XIX wieku.
Dla Chopina była to miłość jego życia, a dla George Sand związek nieporównywalny z żadnym z pozostałych. Była ona zbyt wierna sobie  by dochować wierności mężczyźnie. To feministka kreująca własne ja. Mówiła, że Chopin jest jej jedyną miłością, a swoją niewierność tłumaczyła słowami „bywa taka niewierność, która nie niszczy miłości”. Fryderyk Chopin był jednym z najsłynniejszych pianistów swoich czasów, często nazywany poetą fortepianu. Okres przed rozstaniem z George Sand, a także po rozstaniu oraz pogłębiająca się choroba odcisnęły głębokie piętno na twórczości i życiu towarzyskim Chopina. Powstały wówczas jego najpiękniejsze nokturny  i mazurki. Po rozstaniu z George Sand popadł w głębokie przygnębienie, które na pewno przyśpieszyło jego śmierć.

 768

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.