W Gminnej Bibliotece Publicznej, Filii w Przylepie 16 kwietnia mieliśmy zaszczyt gościć Panią Elizę Piotrowską. Autorka i ilustratorka książek dla dzieci poprowadziła warsztaty dla klasy II b z Publicznej Szkoły Podstawowej im. J. Brzechwy w Przylepie.
Pod bacznym okiem wychowawcy - Pani Małgorzaty Olszewskiej,na sam koniec wręczono laurki i podziękowania, a przedtem działo się wiele! Były pytania o to skąd się biorą pomysły na książki i czy Ciocia Jadzia istnieje naprawę. Sama Eliza Piotrowska zdradziła nam, że niedługo ukaże się najnowsza część „Cioci Jadzi” z podtytułem Szkoła, bo przecież czas płynie i ciocina bratanica jest już za dużą na przedszkole. Mogliśmy powiedzieć ile miłych chwil spędziliśmy nad lekturą pierwszej i drugiej części Cioci Jadzi i którzy bohaterowie zapadli nam szczególnie w pamięć. Oh, ten Zenon Pieluszka – ulubieniec wszystkich dziewczynek, lekarz, który skradł serce Cioci Jadzi! Oh, ten Heniek Rockman i jego niezwykła historia miłości do pewnej ekspedientki! Oh, ten przyjaciel najbliższy Oliwii – Łukasz metka. Śmialiśmy się do łez, gdy Ciocia Jadzia udawała dziadka na przedszkolnym przedstawieniu i zazdrościliśmy szczerze, że potrafią upiec takie cudowne ciasto zwane Carambello Pipiakuku.
Część warsztatowa spotkania autorskiego to zadanie twórcze – dokończ historię. Wcześniej Pani Eliza odczytała rozdział z drugiej części przygód Cioci Jadzi – Tęcza: Multikino, specjalnie pomijając ostatnie zdanie. Dzieciaki puściły wodze fantazji i mogły poczuć jak to jest samemu decydować, w którą stronę rozwinąć wątek i jak zakończyć opowiadanie. Sprawa nie była prosta, a pomysłów tyle ile głów – może któryś z niech pani Eliza wykorzysta w następnej swojej książce?
Koniec końców wszystko co dobre szybko się kończy i Pani Eliza Piotrowska zakończyła swoją wizytę rozdając rozliczne autografy oraz częstując się kawałkiem tortu.
Ze swojej strony chciałabym serdecznie podziękować za odwiedziny i prosić o więcej – nie tylko spotkań autorskich z Panią Elizą, która jednak jest podobna do Cioci Jadzi – ten sam cudowny uśmiech i optymizm, ale także o więcej spotkań z przemiłymi wielbicielami dobrej lektury,
Magdalena Piotrowska