W lutym 2013 r. spotkaliśmy się w klubie DKK dla dzieci w Osiecznicy, aby porozmawiać o książce Tomasza Trojanowskiego „Kocie historie”.

„Kocie historie” to pełna ciepła i humoru, barwnie ilustrowana książka, której bohaterami są trzy koty. Ich specjalnością jest szalona zabawa – zawsze w granicach ... zacisza domowego. Koty Herman, Zofia i Gienek mieszkają z Dużym, który jest człowiekiem. Mają różne zwariowane pomysły, nie zawsze panuje u nich zgoda, często bałaganią. Są przemądrzałe, np. Gienio prowadził wykład na temat „Zwiększenie powierzchni do głaskania metodą przyjmowania większej ilości pożywienia”.

Dzieci stwierdziły, że „Kocie historie” to najśmieszniejsza książka jaką czytały.

Dnia 25 lutego odbyło się spotkanie autorskie z Panem Tomaszem Trojanowskim.

W trakcie spotkania autor opowiadał o bohaterach swoich książek, o swoim dzieciństwie, ulubionych książkach. Powiedział dzieciom dlaczego pisze tylko dla nich i dlaczego tematem jego książek są zwierzęta. Pisarz pytał uczniów dlaczego czytamy książki. A gdy padła odpowiedz, że książki uruchamiają wyobraźnię, dopytywał do czego wyobraźnia jest potrzebna. Podkreślił, że właśnie czytanie rozwija wyobraźnię, w przeciwieństwie do np. gier komputerowych, które wyobraźni pozbawiają. Czytanie wzbogaca w wiadomości o otaczającym nas świecie, przyczynia się do rozwoju koncentracji i spostrzegawczości. Najważniejsze jednak, że mądre czytanie pozwala na rozwój wyobraźni.

Dzieci były zachwycone spotkaniem. Okazało się, że pan Tomasz Trojanowski jest też wielbicielem kotów jak wielu z nich. Podczas spotkania można było nabyć jego książki oraz zdobyć dedykację i autograf pisarza. Na koniec spotkania wszyscy zostali poczęstowani kocimi języczkami i mogli podziwiać wystawę prac plastycznych o kotach.

Moderator DKK w Osiecznicy Barbara Przeździęk