131825 marca 2013 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych działającego przy Bibliotece Publicznej i UTW we Wschowie.
Tematem dyskusji była książka Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory „Listy na wyczerpanym papierze” opatrzona przedmową i komentarzem Magdy Umer – przyjaciółki obojga twórców.
Na spotkanie przyszło 9 uczestniczek DKK. Zgodnie stwierdzono, że jest to utwór, który stanowi przykład pięknej i interesującej epistolografii – sztuki zanikającej.
Spotkanie dwojga ludzi obdarzonych geniuszem, jak napisała Magda Umer, składało się z sumy szczęść i nieszczęść zakochanych. Ale ta dziwna miłość wydała niezwykły owoc – najpiękniejsze piosenki autorstwa Agnieszki i Jeremiego.
Czytelniczki bardziej zainteresowała Agnieszka Osiecka, która zaczęła romansować z 20 lat starszym Jeremim „ na lipę”. Zakochała się - w jego listach!.A czy w ich autorze, nie wiemy tak do końca. Klubowiczki miały wątpliwości. Mówiły o ich wzajemnej fascynacji, zauroczeniu, podziwie. Na podstawie zgromadzonych listów trudno uwierzyć w miłość szaloną, taką na śmierć i życie. Bo takaż nie była. Trwała około dwóch lat. Zostały listy, okruchy zatrzymanej przeszłości i uczucia. Sama Agnieszka okazała się czytelniczkom bardziej fascynująca i bardziej znana jako poetka, matka, przyjaciółka. Była ona taka jak w piosence zacytowanej przez jedną z dyskutantek : „A ja się cieszę złą opinią,zła opinia to nie grzech”.
Lektura ta przywołała wiele osobistych wspomnień o Agnieszce Osieckiej, którymi czytelniczki się podzieliły.
Warto sięgnąć po „Listy na wyczerpanym papierze”, żeby „zaglądnąć do duszy ludzi dotkniętych geniuszem i miłością”, i przeczytać ich czasem bardzo intymne wyznania. Teksty Agnieszki i Jeremiego są ponadczasowe, dlatego często odnajdujemy w nich cząstkę siebie.
Następne spotkanie sympatyków ciekawej książki i interesującej dyskusji odbędzie się 24 kwietnia o godz. 16.00 w Czytelni Biblioteki Publicznej we Wschowie. Tematem będzie utwór Sylwii Chutnik „Dzidzia”.

Stanisława Król

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.