„Polska według Kreta” jest reporterskim zapisem ekipy telewizyjnej Teleexpressu, podróżującej po kraju zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Współautor książki Jarosław Kret jest z wykształcenia afrykanistą
i egiptologiem. Napisał już wcześniej książki o Indiach, Egipcie i Madagaskarze. Jego „Polska…” jest książką pisaną w pewnej konwencji, która nie rości bowiem sobie prawa do przewodnika; w sposób reporterski opisuje poszczególne regiony kraju, zawsze
z uwzględnieniem wątku kulinarnego. W podróży po Polsce Jarosław Kret stara się zwrócić uwagę na najbardziej charakterystyczne cechy danego regionu podając te informacje w sposób bardzo popularny.
W wielu przypadkach tylko wspomina o ciekawych miejscach, skupiając swoją uwagę na rzeczach powszechnie znanych, np. widok z Góry Zamkowej w Drohiczynie nad Bugiem na rozległe łąki uwiecznione w filmie „Nad Niemnem”. W naszych, lubuskich stronach Jarosława Kreta najbardziej zainteresował Region Kozła jako atrakcja historyczno-etnograficzna. Podróż ekipy Teleexpressu kończy się na Puszczy Nadnoteckiej, na terenie historycznej Krajny. Jarosław Kret zapowiada kontynuację książki, która swym zasięgiem obejmie jeszcze Pomorze Środkowe i Zachodnie.
Książka posiada dużo fotografii czarno-białych i kolorowych zamieszczonych na papierze kredowym. Następne spotkanie wyznaczyliśmy na 2 września 2013r., a do dyskusji wytypowano „Księżyc nad Zakopanem” Marii Nurowskiej.

Andrzej Grupa,
moderator DKK

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.