177Książka Małgorzaty Kondej pt. „ Sejf z milionem w środku , czyli bestseller II b „ porusza trudny problem jakim jest choroba nowotworowa u dzieci. Głównym bohaterem lektury jest Felek , nowy uczeń klasy II b. Chłopiec nie ćwiczy na zajęciach fizycznych , nie jeździ na wycieczki i nie bawi się z kolegami na przerwie. Według kolegów jest trochę dziwny . Pewnego dnia Felek mdleje na lekcji i wtedy wychowawczyni informuje uczniów o chorobie chłopca. Największym marzeniem Felka jest znalezienie prawdziwego przyjaciela ,ale z powodu choroby często zmienia szkoły i spędza dużo czasu w szpitalu. Dzieci z Klasy III b postanawiają wraz z panią wychowawczynią przygotować dla chłopca książkę złożoną z opowiedzianych o sobie historii , żeby Felek mógł ich lepiej poznać.
Lektura pomaga zrozumieć dzieciom , iż świat nie zawsze jest piękny .Pomaga dzieciom oswoić się z trudnymi życiowymi sytuacjami . Po prostu warto ją przeczytać.