1352Dyskusyjne Kluby Książki działają w Bibliotece Publicznej im. Wiesława Sautera od stycznia 2009r. tworząc dla klubowicza miłą atmosferę w towarzystwie osób, dla których czytanie jest przyjemnością. Spotkania członków odbywają się cyklicznie raz w miesiącu, na których można wyrazić opinię z przeczytanych książek, ale też przysłuchiwać się temu, co mają na jej temat do powiedzenia inni. Na spotkaniach DKK czytelnicy poznają pozycje książkowe z zakresu literatury polskiej i obcej. Udział w DKK to nie tylko aktywizacja intelektualna, ale również pożytecznie spędzony czas.
Dnia 29.03.2013r. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W bardzo miłej atmosferze klubowiczki opowiadały o wrażeniach, przemyśleniach i spostrzeżeniach jakie im się nasunęły po przeczytaniu książki pt. „Bez odwrotu” Jane Frey. Po ciekawej dyskusji wspólnie wybrałyśmy kolejną pozycję książkową, która będzie stanowiła tematykę kolejnego spotkania pt. „Jeżeli tylko zechcę” Elżbiety Szafarzyńskiej. Po pamiątkowej sesji zdjęciowej zakończyłyśmy spotkanie.
„ Bez odwrotu” - recenzja Aleksandry Brzostowskiej:
14-letnia Lili mieszka wraz z matką w Manchesterze. Dziewczynka czuje się bardzo samotna, gdyż oprócz dwóch przyjaciółek i ich rodzin nie ma nikogo innego. Jej samotność i wyobcowanie pogłębiają się jeszcze w chwili, gdy nauczycielka w ramach pracy domowej każe im stworzyć drzewo genealogiczne swojej rodziny. Lilii uświadamia sobie, że może wpisać w nim tylko nazwiska swoje i mamy. Gdy pyta mamę o jej rodzinę, ta odpowiada, że babka dziewczynki była emigrantką z Polski, a matka jest jej nieślubnym dzieckiem. Gdy Lilii pyta ją o własnego ojca, nie uzyskuje prawie żadnych informacji, poza tym, że zostawił matkę, gdy dowiedział się, że Lilii ma przyjść na świat. Dziewczynka czuje się skrzywdzona i oszukana, postanawia na własną rękę odnaleźć ojca i przekonać się, jaki jest naprawdę. Gdy wreszcie Lilii udaje się dowiedzieć, kim jest jej ojciec i zdobyć jego adres, postanawia go odwiedzić. Okazuje się, że jest on znanym fotografikiem i ma teraz własną rodzinę. W akcie desperacji dziewczynka kradnie ojcu najnowszy model aparatu fotograficznego. Na szczęście ojciec rozumie jej rozczarowanie i wściekłość ,pozwala aparat zatrzymać.. To właśnie dzięki pstrykaniu zdjęć, które stało się lekiem dziewczynki na smutek i samotność, poznaje ona Dawida, w którym się zakochuje. Lilii wreszcie jest szczęśliwa, ma wrażenie, że jest dla kogoś ważna. Lilii kocha całym sercem, miłość odurza ją jak narkotyk, dopóki nie przychodzi otrzeźwienie w postaci nieplanowanej ciąży. Dziewczyna jest w szoku, boi się powiedzieć mamie, a zwłaszcza chłopakowi. Zarówno matka, jak i rodzice chłopaka namawiają ją na usunięcie ciąży. Ona jednak się waha, w końcu decyduje się urodzić dziecko. Ta decyzja zmieni jej cały świat. Jakie konsekwencje dla jej życia będzie mieć ta decyzja? Czy Lilii uda się pokochać dziecko, czy Dawid stanie na wysokości zadania i zaopiekuje się zarówno Lilii, jak i dzieckiem? Odpowiedzi na te pytania poznacie czytając tę bardzo poruszającą książkę. Autorka nie unika w niej, tak jak zresztą w żadnej ze swoich książek trudnych i kontrowersyjnych tematów. Zadaje pytania i stara się odpowiedzieć na nie w sposób szczery i nie unikający brutalnej prawdy. Uświadamia nam, że miłość nieodłącznie wiąże się z odpowiedzialnością, a wybory dokonywane przez nas samych mogą zaważyć na całym naszym życiu.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.