148613.05.13 r. na spotkaniu DKK dyskusja dotyczyła kontrowersyjnej książki dla młodzieży „Buszujący w zbożu” J. D. Salingera. Ta powieść po raz pierwszy opublikowana w 1951 r. stała się jedną z najbardziej napiętnowanych książek w Stanach Zjednoczonych. Obecnie znajduje się na liście lektur szkolnych. Napisana w pierwszej osobie powieść opisuje trzy dni z życia Holdena Caulfielda, zbuntowanego nastolatka.
Holden żył w swoim wyimaginowanym świecie fantazji, w którym ciągle krytykował rówieśników i dorosłych. Wydalony z prywatnej szkoły za słabe wyniki w nauce, wrócił do Nowego Jorku. Chłopak wynajął pokój w podejrzanym hotelu, ponieważ nie chciał spotkać się ze swoją rodziną. Przez kilka dni błąkał się po mieście. Na ulicach spotykał dawnych znajomych m.in. swoją i byłą dziewczynę brata oraz nowe osoby, z którymi się bawił. Poznał windziarza, turystki, prostytutkę, zakonnice. Jednak wciąż czuł się samotny a wszystkie napotkane osoby postrzegał jako podstępne i fałszywe.
W „Buszującym w zbożu” bohaterem był buntownik bez powodu. Dlaczego nim był? Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Z powieści nie wynikała jednoznaczna odpowiedź. Być może Holden poszukiwał własnej drogi życiowej. Czy można go nie lubić za to, że był arogancki i krytyczny wobec ludzi? Przecież każdy może okazać się „młodym gniewnym”.
Książka J. D. Salingera bardzo się podobała uczestniczkom spotkania DKK. Powieść napisana łatwym językiem i w pierwszej osobie, oddaje jej charakter pamiętnika. „Buszującego w zbożu” czyta się do końca, aby przekonać się, czy Holden zmienił swoje nastawienie do ludzi i świata? Książkę polecamy wszystkim buntownikom!

prowadząca Ewa Kubik

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.