1322„Służące” Kathryn Stockett to tytuł książki omawianej przez klubowiczki wschowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych na spotkaniu 10 czerwca br. Ta debiutancka powieść amerykańskiej pisarki ukazała się w 2009 roku i od razu przyniosła jej duży rozgłos. Akcja powieści rozgrywa się w mieście Jackson, w stanie Missisipi w latach 60-tych ubiegłego wieku. Treść opowiadana jest przez trzy kobiety - Aibiileen i Minnie, czarnoskóre pomoce domowe i młodą, białą kobietę absolwentkę uniwersytetu – panienkę Skeeter. Kobiety żyją w rasistowskim świecie, w którym kontakty między czarnymi i białymi powinny ograniczać się do wydawania poleceń i zadań przez tych drugich. Panienka Skeeter przedstawia czytelnikowi świat widziany oczami białej dziewczyny wychowanej przez czarną opiekunkę, ale żyjącej wśród białych, którzy uważają że odmienność koloru skóry wyklucza „czarnych” z wszelkich przywilejów danych białej rasie.
Natomiast Aibileen i jej przyjaciółka pozwalają poznać problem z innej strony – służących, które za mierną płacę muszą wychowywać białe dzieci, usługiwać i znosić wiele upokorzeń ze strony białych pracodawców.
Powieść podobała się zebranym. Czyta się szybko, choć czasami drażni słownictwo jakimi posługują się służące. Książka zmusza do myślenia. Klubowiczki stwierdziły, że problemy opisywane w książce nie obce są w świecie na początku XXI wieku.

Ilona Ratajczak