28 maja 2013 r. klubowiczki z Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych uczestniczyły w spotkaniu w ramach projektu „Wilcze jagody” Leonie Ossowski – rowerem po Wschowie i okolicach, na realizację którego Biblioteka pozyskała grant w konkursie „Aktywna Biblioteka” organizowanym przez Akademię Filantropii w Polsce.
Spotkanie Wokół „Wilczych jagód” Leonie Ossowski miało na celu przybliżyć osobę autorki, jej twórczość ze szczególnym uwzględnieniem powieści, która jest kanwą naszego projektu. Książka ukazuje życie dwóch ostatnich pokoleń właścicieli Osowej Sieni w okresie międzywojennym i podczas II wojny światowej - Sophie i Leopolda Zertsch, oraz ich córek: Laury, Anny i Marii. Opisuje życie codzienne w wiejskim pałacu i w pobliskim miasteczku powiatowym – Wschowie. Autorka z niezwykłą szczerością ukazuje ówczesne stosunki polsko-niemieckie, a także opisuje wiele ważnych wydarzeń historycznych, których była świadkiem jako dziecko – np. „kryształowa noc” – niszczenie synagogi i prześladowanie miejscowych Żydów.
Wydana w setkach tysięcy egzemplarzy powieść uczyniła Leonie Ossowski jedną z najbardziej popularnych i lubianych autorek w Niemczech, a dzięki Panu Eugeniuszowi Wachowiakowi, który przetłumaczył powieść na język polski znana jest w Polsce, a zwłaszcza wśród mieszkańców Wschowy i okolic.
We wtorkowym spotkaniu o Pani Ossowski opowiadały osoby, które realizowały projekty związane z autorką. Pan Tomasz Wojnarowski, polonista z I Liceum Ogólnokształcącego we Wschowie, Pani Jolanta Pawłowska, regionalistka i pracownik Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Wschowie, którzy w latach ubiegłych wraz z uczniami zrealizowali zadania o pisarce. Z kolei Pani Katarzyna Ludwiczak napisała pracę magisterską, a Michał Majer uczeń I LO we Wschowie inspirowany powieścią napisał esej Spacer z Leonie Ossowski, w którym odbywa sentymentalną wędrówkę do przedwojennego Fraustadt, śladami Wilczych jagód, za który otrzymał nagrodę na konkursie humanistycznym SCRINIUM.
Spotkaniu towarzyszyły 2 wystawy: Leonie Ossowski w oczach mieszkańców Osowej Sieni, do której prace przygotowali uczniowie klas V i VI Szkoły Podstawowej
z Osowej Sieni oraz wystawa fotograficzna łącząca zdjęcia archiwalne i obecne miejsc, o których czytamy na kartach książki Wilcze jagody. Zdjęcia wykonał pan Piotr Dziełakowski.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.