Książka „Chcę żyć” Marliese Arold jest bardzo pouczająca, dała mi bardzo dużo do myślenia. Temat zakażenia wirusem HIV, a następnie rozwinięcia się AIDS jest nam bardzo dobrze znany, po mimo to, że nic prawie o nim nie wiemy. Często myślimy, że sam pobyt z osobą chorą może spowodować, że zarazimy się wirusem jak grypą. Ale to w cale nie jest prawdą! Osoby, które chorują na AIDS mogą normalnie żyć, uprawiać sport oraz brać czynny udział w życiu społecznym.
Temat tej książki jest bardzo ważny, ponieważ nakłania nas do przemyśleń i ostrożności. Pomysł na tą książkę jest bardzo dobry, ponieważ został fajnie przedstawiony. Warto skupić się na głównej bohaterce Nadine, która powinna w każdym czytelniku wzbudzić współczucie. Kilka razy złapałam się na smutnych myślach głównej bohaterki, co bardzo mnie wzruszyło, ponieważ szkoda mi ludzi chorych bo wiem z jakimi problemami się borykają i z czym często sami muszą sobie radzić. Nadine ma zaledwie 17 lat i całe życie przed sobą, a nagle dowiaduje się o chorobie, którą zaraziła się od swojego chłopaka Floriana jest to wirus HIV i nie może sobie z tym poradzić nie wie z kim może porozmawiać, do kogo ma zwrócić się o pomoc. Bohaterka wie, że to nieuleczalna choroba i zastanawia się ile zostało jej życia i czy jest dla niej jeszcze jakaś przyszłość?
„Chcę żyć” to fajny tytuł książki. Główna bohaterka Nadine dowiaduje się o nieuleczalnej chorobie. Cała akcja książki toczy się w Niemczech, autorka dosyć dobrze ukazuje nam jak informacja o wirusie bardzo zmienia całe życie człowieka w jednej chwili. Osoba zarażona, gdy dowiaduje się o wirusie HIV jest wystraszona, niepewna i niedowierza, dlatego razem z Nadine do końca mamy nadzieję, że wynik testu będzie pozytywny. Książka dobrze podkreśla, że problem HIV i AIDS to nie jest problem tylko wśród narkomanów czy też puszczalskich. Nadine i jej chłopak Florian są w porządku nie biorą narkotyków, a dziewczyna się nie puszcza, to po prostu przypadek i bardzo nieszczęśliwy zbieg okoliczności, po mimo wszystko trzeba teraz iść do przodu. Takich młodych osób jak Nadine jest wiele, dlatego warto spojrzeć na problem wirusów szerzej, ta książka jest również źródłem informacji o AIDS i HIV, o ich możliwych powikłaniach i postępowaniu choroby, które są bardzo trudne do przewidzenia.
Nie odrzucajmy ludzi, którzy są chorzy na margines! Oni też chcą normalnie żyć i funkcjonować w społeczeństwie, mogą uprawiać sport i brać czynny udział w swoim życiu codziennym. Pamiętajmy, że wirusem HIV czy AIDS nie zarazimy się tak jak grypą. Tacy ludzie potrzebują naszego wsparcia, pomocy, a czasami chcą tylko z kimś porozmawiać dlatego nie odsuwajmy się od nich.

Ewelina Krawczyk
Klasa I „b”
ZSTiL w Żaganiu

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.