14 czerwca 2013 r. odbyło się kolejne spotkanie DKK Moliki działającego przy GBP w Trzebiechowie. Na spotkaniu omówiliśmy w całości książkę L. Summers pt. „Dwa serca” oraz jedno opowiadanie z książki „Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa” J.R.R. Tolkiena.
„Dwa serca” – L. Summers . Niebanalna historia, napisana młodzieżowym językiem. Becky- czternastoletnia dziewczyna, od dwóch lat cierpiąca na ciężką chorobę serca, czeka na czyjąś śmierć, by ona mogła wstać w końcu z kanapy i zacząć żyć. Nadchodzi ten dzień. W środku nocy dzwoni telefon ze szpitala, że nastolatka doczekała się dawcy organu. Matka i ojczym dziewczyny są szczęśliwi. Zabieg się udaje. Ale coś jest nie tak, ale co? Becky zaczyna mieć dziwne upodobania, zupełnie inne, niż miała przed operacją. Nagle przechodzi na wegetarianizm, kocha znienawidzone wcześniej masło orzechowe, przemeblowuje pokój, ma dziwne wizje i wspomnienia, których nigdy nie doświadczyła. Widuje "ducha" chłopca, którego bierze za swojego dawcę. Dziewczynie jest trudno wrócić do normalnego życia, obawia się zarazków, które mogą wywołać infekcję i to, że nowe serce przestanie bić. W końcu wraca do szkoły. Tam doświadcza wielu szykan ze strony rówieśników, doświadcza zdrady ze strony przyjaciółki. Zostaje sama. Nie załamuje się, postanawia podążyć tropem swoich wspomnień i poznaje chłopaka z wizji-Sama. Ale on żyje, więc o co chodzi? Co jej dziwne przeczucia, nowe zainteresowana, upodobania i gusta mają wspólnego z tym szesnastolatkiem? Okazuje się, że Becky otrzymała serce zmarłego przyjaciela Sama – Callumna – który zginął w wypadku samochodowym.
Klaudia, kl. VI.

J.R.R.Tolkien – „Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa”. Książka składa się z kilku historii. Dziś omówiliśmy „Rudy Dżil i jego pies”.
Opowiadanie przedstawia historię pewnego farmera o imieniu Dżil, na którego pastwisko napada mało inteligentny olbrzym. Bohater książki pokonuje potwora. W podzięce za pozbycie się bestii gospodarz otrzymuje od króla miecz.
Olbrzym opowiada potworom ze swojego kraju o wspaniałych miejscach jakie zobaczył. Jeden ze smoków o imieniu Chrysophylax zapragnął się udać do krainy, gdzie od zwierząt aż się roiło. Dotarłszy do kraju zaczął wszystko pustoszyć i grabić.
Kiedy znalazł się niedaleko wioski bohatera, wieśniacy wysłali Dżila na spotkanie ze smokiem. Po odnalezieniu potwora rolnik użył miecza, który jak się okazało był sławną zabójczą bronią o nazwie ,,Gryzi Ogon,,. Pokonany smok udał się z Dżilem do wioski. Tam obiecał mieszkańcom wynagrodzić wszystkie szkody. Po tej umowie udał się do swojej jaskini po ukryte skarby. Kiedy król dowiedział się o tym pakcie postanowił udać się do bohatera aby odebrać skarb od potwora w umówiony dzień. Mijały dni a smok nie przybywał. Po długim czasie władca odjechał. Niedługo po tym bohater ze wsi dostał list, w którym napisano o wyprawie po skarb bestii. Po dotarciu do jaskini rycerze zostali zabici, a giermkowie uciekli ze strachu. Dżil ponownie pokonał smoka i tym razem smok ciągnął wóz ze skarbami. Wędrując po miastach mieszkańcy zrzucali żałobę po rycerzach i świętowali na cześć rolnika z Ham. Dżil udał się do własnej wsi wraz ze skarbem, smokiem i Gryzim Ogonem. Król słysząc tę wiadomość bardzo się zdenerwował. Udał się z tego powodu do bohatera by odebrać należne skarby. Pod wsią odbyła się ,,bitwa pod Ham,, , którą wygrał Dżil. Po tym wydarzeniu ogłosił się lordem spod Ham. Następnie otrzymał tytuł księcia i na końcu króla. Stworzył wspaniałe królestwo i dorobił się licznego potomstwa. Pod koniec życia uwolnił Chrysophylaxa i rozstał się z nim jak ze starym przyjacielem.
Książka jest wspaniała. Potrafi zaciekawić czytelnika. Jest żartobliwa i pełna fantazji. Każdy fan książek J.R.R.Tolkiena powinien przeczytać tę powieść.

Aleksander, kl. V