10 lipca 2013 roku czytelniczki Biblioteki w Wymiarkach spotkały się by na Dyskusyjnym Klubie Książki omówić „Głos serca” Jodi Picoult oraz „Oskarżony Pluszowy M.” Clifforda Chase. Te dwie książki wbrew pozorom mają dużo wspólnych cech. Bohaterką pierwszej z nich jest Jane, która ma dosyć męża przedkładającego pracę zawodową nad rodziną. W przypływie złości ucieka ze swoją córką do brata mieszkającego w Massachusetts, by tam znaleźć zrozumienie. Jadąc przez Amerykę, według wcześniejszych uzgodnień z bratem, wstępuje do urzędów pocztowych, gdzie czekają na nią listy z instrukcją dalszej drogi oraz opisami wspomnień dzieciństwa. Wspomnienia te budzą refleksje nad zapomnianą przeszłością i są szansą świeżego spojrzenia w przyszłość. Po dotarciu na miejsce Jane zapomina o nieszczęśliwym małżeństwie i zaczyna układać sobie życie z szefem i jednocześnie przyjacielem brata. Urzekająca powieść do końca trzyma w napięciu, ponieważ w ślad za żoną i córką wyrusza mąż, który chcąc odzyskać rodzinę musi zrozumieć co jest najważniejsze w życiu. Książka jest świetnym lekarstwem na nasze bolączki i przegrupowanie własnych priorytetów. Ponadto dowodzi prawdziwości stwierdzenia, że ile osób, tyle prawd.
„Oskarżony Pluszowy M.” to powieść, której bohaterem jest maskotka – miś oskarżona o 9678 zbrodni. Miś, który broni się jak może nie ma szans wygrać z bezdusznością i głupotą ludzi. Refleksje i wspomnienia misia chwytają za serce i zmuszają do głębokich przemyśleń. Mały miś początkowo kochany przez dzieci, z czasem zapomniany, musi nauczyć się żyć w samotności, a gdy przychodzi radość, jest o tyle niebezpieczna, ponieważ mały miś kochając całym sercem małą Winkie, gdy ją traci nie potrafi się odnaleźć. Stopniowo umiera jego wiara w ludzi, którą potęgują wyimaginowane oskarżenia.
Te dwie na pozór różne powieści są do siebie bardzo podobne. Obie pokazują, że człowiek by żyć potrzebuje miłości i akceptacji. Każdy chce być sobą, realizować swoje marzenia i mając kogoś u swojego boku cieszyć się życiem.
Obie wzruszające, skłaniają do refleksji nie tylko nad życiem, ale nad sobą, swoim dzieciństwem, marzeniami i niespełnionymi pragnieniami.
 
15 16 17 14

Anna Janus - Szymańska

 

   

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.