10 maja 2013 roku w ramach X Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, Biblioteka w Wymiarkach organizowała spotkania czytelnicze. Jednym z nich było spotkanie autorskie z Panią Anną Czerwińską – Rydel. Uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki już wcześniej mieli kilka spotkań, na których zapoznawali się z książkami Pani Anny. Dzieciom najbardziej podobała się książka „Jak rumianek”, „Wszystko gra” oraz „Jaśnie Pan Pichon. Rzecz o Fryderyku Chopinie”. Część z dzieci przeczytała również książki wchodzące w skład serii biograficznej: „W poszukiwaniu światła, opowieść o Marii Skłodowskiej – Curie”, „Po drugiej stronie okna, opowieść o Januszu Korczaku” oraz Gdańskiej Trylogii: „Ciepło – zimno, zagadka Fahrenheita”, „Życie pod psem według Artura Schopenhauera” i „Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem”. Ostatnia pozycja jako audioksiążka była odsłuchiwana i omawiana na dzień przed spotkaniem autorskim.
W spotkaniu uczestniczyli członkowie DKK, uczniowie klasy IV, wybrani uczniowie z klas V-VI Szkoły Podstawowej, I – III Gimnazjum oraz Wicedyrektor Zespołu Szkół w Witoszynie Pani Elżbieta Łabanowicz wraz z Paniami prowadzącymi biblioteki szkolne: Panią Jadwigą Zołotucha i Panią Agatą Mazurkiewicz. Pani Czerwińska – Rydel została przyjęta, przygotowanymi przez kierowniczkę biblioteki Panią Annę Janus – Szymańską, slajdami przedstawiającymi krótkie wiersze autorki wkomponowane w zdjęcia oraz prezentacje jej książeczek.
Autorka już przed spotkaniem dowiedziała się, że uczniowie znają jej książeczki, toteż skupiła się bardziej na opisywaniu skąd wzięło się zainteresowanie do pisania książek oraz dlaczego akurat taką ich tematykę obiera. Pani Ania zwierzyła się, że już jako dziecko bardzo lubiła czytać książki i pasja ta pozostała jej do dzisiaj. W swojej pracy jako muzyk i pedagog ma częsty kontakt z dziećmi, stąd wie w jaki sposób trafić do ich wyobraźni i wzbudzić zainteresowanie. Autorka opowiedziała dzieciom, że książki, o których pisze stanowią część jej życia. I tak: „Jak rumianek” to opowieść o chłopcu chorym na mukowiscydozę, z którym zetknęła się w czasie swojej pracy w szpitalu. Trylogia Gdańska to opowieść o wybitnych ludziach nauki żyjących niegdyś w Gdańsku, mieście z którego sama pochodzi. Książeczki z serii biograficznej to oddanie hołdu ludziom z pasją, którym poświęcony jest Uchwałami Sejmu dany rok, a opowiadania muzyczne to wprowadzenie dzieci w świat muzyki – kolejną pasję Pani Czerwińskiej – Rydel, która uważa, że muzyka jest blisko każdego z nas.
Na spotkaniu Pani Ania zdradziła o kim jest jej nowa książka i opowiedziała dzieciom wiele nieznanych ciekawostek z życia Juliana Tuwima. Uczniowie Zespołu Szkół w Witoszynie zainteresowani tą postacią spytali skąd autorka czerpie wszystkie informacje niezbędne do powstania książki biograficznej. Uzyskując odpowiedź dzieci były pełne podziwu dla Pani Ani, która musi przeczytać sterty nie tylko książek i artykułów poświęconych danej postaci, ale również poszperać w archiwum i starannie wyselekcjonować informacje, by powstała ciekawa, napisana prostym i jednocześnie zachęcającym językiem książka. Podczas spotkania padły także pytania o ilustracje w książkach, które dotyczyły nietypowych jaskrawych barw i rysunków przedstawionych w zupełnie inny sposób. Okazało się, że nietypowe techniki ilustratorskie mają na celu zaciekawić czytelnika. Potwierdziła to kierowniczka biblioteki, której dwuletnia córka chętnie ogląda rysunki i im bardziej jaskrawe i „nietypowe” tym na dłużej przykuwają jej uwagę.
Dzieciom bardzo podobało się spotkanie oraz sama autorka książek, która okazała się osobą bardzo ciepłą, sympatyczną i przyjazną. Otwarcie opowiadała nie tylko o swoich książkach, ale również o swojej pracy, rodzinie i codzienności. Z chęcią odpowiadała na pytania czytelników i ze smutkiem przyjęła wiadomość o zakończeniu spotkania. Pani Anna Czerwińska – Rydel czytała również fragmenty swoich książek i zachęcała do ich ponownego zgłębiania.
Kierowniczka Biblioteki kierując się tematyką wszystkich książek, a w szczególności jednej z nich, opisującej chore dzieci leżące w szpitalu, wręczyła gościowi upominek – filiżanki w aniołki, wierząc że dzieci, którym autorka poświęciła miejsce w swojej książce , poprzez to co w życiu przeszły są takimi istotami ze skrzydełkami. Nie zapomniano również obdarować Pani Justyny Hak , koordynatora klubów DKK z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C.K. Norwida w Zielonej Górze, której nasza biblioteka zawdzięcza niejedno już spotkanie. Na zakończenie Kierowniczka Biblioteki odczytała wiersz przez siebie napisany, stanowiący refleksje nad twórczością autorki oraz dopełnienie slajdów kończących się myślą Janusza Korczaka:
„Dziecku potrzebny jest ruch, powietrze,
światło - zgoda, ale i coś jeszcze.
Spojrzenie w przestrzeń, poczucie
wolności - otwarte okno".
Myślę, że każdy kto zapoznał się z twórczością Pani Czerwińskiej – Rydel zgodziłby się z moimi słowami, że Pani Anna poprzez swoje książki otwiera nam okno na świat.
 
11 12 13

Kierownik Biblioteki w Wymiarkach
Anna Janus - Szymańska

  

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.