Sprawozdanie ze spotkania DKK w dniu 28 czerwca 2013 r.
W dniu 28 czerwca jak zwykle w Sali Klubowej MBP Żary odbyło się spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki. Moderatorem był Zbigniew Kozłowski. Omawialiśmy książkę Antoniego Libery „Madame”.
Książka określona mianem „dla elit” ze względu na wręcz wykwintny język i styl. Treścią jest miłość ucznia szkoły średniej do nauczycielki języka francuskiego. Na kanwie szarej
i siermiężnej rzeczywistości PRL-u lat sześćdziesiątych, wybitnie zdolny młody człowiek oraz jego nauczycielka (jednocześnie dyrektorka) przeżywają platoniczny romans, pełen intelektualnych i artystycznych uniesień. Wszystko to opisane jakby w trybie wspomnień, zakończonych przed wyjazdem nauczycielki za granicę, wręczeniem symbolicznego pióra
do pisania książek. Znakomicie opisana mentalność wielu prominentnych przedstawicieli
tzw. elit na tle ówczesnych czasów, od której bardzo wyraźnie odróżnia się osobowość intelektualna i wrażliwa.
Jest to jedna z niewielu książek, w której pozornie banalna treść przeradza się podczas czytania w fascynującą, całkowicie pochłaniającą czytelnika akcję. Niewielu twórców potrafi z niby błahego tematu uczynić niemalże sensacyjną powieść. I ten przepiękny literacki język… Klasyka literatury współczesnej.

Opracował : Zbigniew Kozłowski