Pewna rodzina (Ola ma sześć lat,Jasiek dwanaście,a Kasia jest tegoroczną maturzystką) trafia wraz z matką do domu babci. Przyczyna przeprowadzki jest poważna: ojciec, głowa rodziny, popadł w długi i ucieka porzed wierzycielami. Na wsi dzieci będą się musiały nauczyć nowego zycia. Zmaiana szkół, nowi koledzy, wiele przykrości. Na spotkaniu zastanawiałyśmy się jak potoczą się losy trójki rodzeństwa, jakie przeszkody będą musiały pokonać, zadawałyśmy pytania na temat rodziny, czy z podobnymi problemami ktoś z nas miał do czynienia.Próbowałyśmy stworzyć charakterystykę postaci.
Kilka cytatów dało nam temat do przemyśleń nad postaciami z książki.
''...Kasia kocha mamę i tatę-myśli ze złością o rodzicach - są zawsze przekonani,że każde z nich ma rację i że jego sprawy są najważniejsze...''
''...Bączuś(Ola)jest strasznie samotny i smutny.I nic dziwnego-nikogo tutaj nie zna w związku zprzeprowadzką w nowe miejsce...''
''...Babcia ma protestanckie przekonanie ,żepraca jest najważniejszym powołanniem człowieka.Jeżeli ktoś sobie nie radzi,to widocznie za mało pracuje.Dlatego nigdy nikogo nie prosiło o pomoc...''.
Izabela Zawistowska