Dn. 9. 09. 2013 r. tematem spotkania DKK dla młodzieży była historia Wierzbickich z Warszawy. Losy tej rodziny zostały opowiedziane w książce „110 ulic” Małgorzaty Gutowskiej - Adamczyk. Wierzbiccy byli rodziną zamożną. Wysokie zarobki rodziców umożliwiały im życie na wysokim poziomie. Jednak wszystko się zmieniło, gdy oboje stracili pracę i nie mogli znaleźć innej. Musieli wyprowadzić się z Warszawy do Grajewa, bo tam była możliwość wzięcia w ajencję stacji benzynowej.
Michał i Mikołaj, dzięki bogatym rodzicom mieszkali w ekskluzywnym apartamencie, mieli markowe ubrania, wakacje za granicą oraz wyjeżdżali na obozy sportowe i językowe. Chłopcy mieli swój styl, poczucie humoru i wielu fajnych kolegów. Synowie Wierzbickich nie mogli pogodzić się z przeprowadzką do Grajewa. Wstydzili się przyznać kolegom do upadku swojej rodziny i życia w małej miejscowości.
Książkę Małgorzaty Gutowskiej – Adamczyk czyta się dobrze, bo jest napisana łatwym językiem dla młodzieży. Akcja powieści rozwijała się powoli, bez emocji. Dlatego książka początkowo była trochę nudna, ale z czasem stała się ciekawsza. Interesowało nas czy Michał polubił życie w Grajewie?, czy poznał nowych przyjaciół? i jak odnalazł się w nowej szkole?. W powieści „110 ulic” jest jak w prawdziwym życiu bo historia Wierzbickich może się zdarzyć każdemu. Los bohaterów pokazał, że trzeba pogodzić się z przeznaczeniem i jednocześnie stawić czoła nowym wyzwaniom.
Polecamy wszystkim nastolatkom, głównie chłopakom!
Następne spotkanie DKK wyznaczono na 21. 10. 13 r. a do dyskusji wytypowano książkę „Gdzie jest Jennifer?” Anne Cassidy.

prowadząca
Ewa Kubik

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.