Zapraszamy na Spacer Wirtualny po Muzeum Ilustracji Książkowej!

Obejrzyj film o Muzeum!

 

Ekspozycja Muzeum Ilustracji Książkowej prezentuje rozwój ilustracji na przestrzeni dziejów książki drukowanej od 15 do 21 w.logo muzeum ilustracjiNa przykładzie ilustracji w starych drukach, książkach i czasopismach dziewiętnastowiecznych oraz współczesnych polskich projektach znanych ilustratorów, można prześledzić jak zmieniała się ilustracja. 


Rozwój ilustracji książkowej to w dużej mierze rozwój technik graficznych od najstarszego drzeworytu, poprzez miedzioryt, akwafortę, staloryt do litografii i drzeworytu sztorcowego oraz artystycznego drzeworytu i linorytu 20 w. W Muzeum znajdziemy ilustracje wykonane w różnych technikach i dowiemy się na czym one polegają i gdzie znalazły zastosowanie.

 
Oprócz samej ilustracji tematem ekspozycji jest szerzej rozumiana sztuka książki czyli książka jako piękny przedmiot, jako dzieło sztuki, dzieło dobrego rzemiosła. Można obejrzeć różnorodne i ciekawe zdobienia opraw, guzy, klamry, druki z wytłoczonymi superekslibrisami, także ekslibrisy zabytkowe i współczesne.


Dla lepszego zrozumienia procesu powstawania ilustracji w technice graficznej, zgromadzono narzędzia i materiały do tworzenia grafiki.
Obejrzeć można także urządzenie do odbijania - prasę introligatorską do złoceń, wykonaną w wiedeńskiej wytwórni Josefa Angera na przełomie 19 i 20 wieku. Współczesną ilustrację w Muzeum Ilustracji Książkowej reprezentują oryginalne projekty wielkich artystów polskiej ilustracji m.in. takich jak Jan Marcin Szancer, Zbigniew Rychlicki, Józef Wilkoń, Olga Siemaszko czy Bohdan Butenko i Jerzy Flisak. Zaprojektowane ilustracje do znanych książek dla dzieci można porównać z wydrukowanymi w książkach.

 

Muzeum Ilustracji Książkowej można obejrzeć m.in. :

01

Widok Krakowa z: Hartmann Schedel, Liber chronicarum, Norymberga 1493

 
Najstarszy widok Krakowa w książce drukowanej. Jest na nim Wawel, Kościół Mariacki, Kleparz oraz Kazimierz po drugiej stronie Wisły, który w XV w. był osobnym miastem. Widok ten znajduje się w części poświęconej Polsce, zwanej wtedy Sarmacją. Schedla zadziwia, że dzicy Sarmaci nie są tacy dzicy, odżywiają się dobrze, piją napój z jęczmienia, są bardzo uprzejmi i gościnni, a przy tym waleczni, jak mało kto.

Kronika Świata zawiera 1809 drzeworytów.

 

02 Bogato zdobiony osiemnastowieczny, rękopiśmienny antyfonarz - księga liturgiczna zawierająca zbiór śpiewów mszalnych, przede wszystkim antyfon. W czasie II wojny światowej wypożyczony do obozu jenieckiego stalagu VIII C w Żaganiu, służył do odprawiania praktyk religijnych.
Chrząszcz Jelonek rogacz (Lucanus cervus)
Staloryt ręcznie kolorowany pochodzący z „Księgi świata” z 1852 r. zawierającej wiadomości z dziedziny nauk przyrodzonych, historyi krajów i ludów, żywoty znakomitych ludzi, podróże, opisy ciekawych miejscowości, wód słynniejszych, odkrycia i wynalazki, ważniejsze zajęcia przemysłowe, obrazy towarzyskie, statystyczne, ekonomiczne it.p. Wiadomości te okraszone pięknymi ilustracjami zaspokajały ciekawość świata dziewiętnastowiecznego czytelnika.
03
04 Projekt okładki Jana Marcina Szancera do bajki Juliusza Słowackiego O Janku, co psom szył buty.
Ilustracje Szancera podjęły się stworzenia naszej wyobraźni na temat wielu dzieł literackich dla dzieci, a my chętnie je przyjęliśmy. Kto nie pamięta Baśni Andersena, Akademii Pana Kleksa czy Konika Garbuska z jego ilustracjami? Pamiętają je dzieci, rodzice i dziadkowie.
 
 
05

Pan Kuleczka - ilustracja Elżbiety Wasiuczyńskiej do przygód Pana Kuleczki Wojciecha Widłaka.

Pewnego razu wspólnie z Elą Wasiuczyńską, która pod Wawelem pięknie maluje różne rzeczy, poznaliśmy Pana Kuleczkę i jego podopiecznych - refleksyjnego Psa Pypcia, neurotyczną Kaczkę Katastrofę oraz małomówną muchę Bzyk-Bzyk. Przez ponad pięć lat opisywałem na łamach "Dziecka", co im się przytrafia. Aż - ku mojemu zaskoczeniu i radości - wywędrowali do kilku książek, kalendarzy, a nawet na naklejki.

 

Oferta edukacyjna dla nauczycieli i uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w Zielonej Górze

Zwiedzanie Muzeum Ilustracji Książkowej

Więcej informacji:

Muzeum Ilustracji Książkowej przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze Al. Wojska Polskiego 9
65-077 Zielona Góra
www.wimbp.zgora.pl 
informacja@wimbp.zgora.pl
tel. (68) 45-32-600, 45-32-616

Dział Zbiorów Specjalnych tel. (68) 45-32-616
e-mail: A.Lipinska@wimbp.zgora.pl,
M.Radziszewska@wimbp.zgora.pl

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.