Nasze drugie jesienne spotkanie DKK w Starym Strączu poświęciliśmy książce Antoniego Libery pt. „Madame”. To fantastyczna opowieść o latach licealnej młodości głównego bohatera. Wkracza on w dorosłość a burza hormonów staje się przyczyną platonicznej miłości do nauczycielki języka francuskiego. Tytułowa Madame staje się dla niego ideałem kobiety – piękna, dumna, tajemnicza –inna niż pozostali nauczyciele. Fascynuje i zachwyca a jednocześnie zmusza młodzieńca do powolnego odkrywania jej tajemnic. W tle toczy się historia – ponura, surowa i złowroga. To lata sześćdziesiąte, lata komunizmu w Polsce i przeplatające się losy ludzkie, trudne, pełne wyrzeczeń i zniewolenia. Autor a jednocześnie bohater powieści operuje bardzo bogatym językiem wplatając fragmenty utworów poetyckich czy wyrażeń i zdań w języku francuskim. Bawi się słowem, buduje hipotezy, snuje spekulacje. Stawia sobie cele i w sposób drobiazgowy i skrupulatny dąży do ich osiągnięcia. Jest do bólu konsekwentny w tym co robi. Niezwykle uzdolniony humanista – potrafi bardzo wnikliwie wypowiadać się na zadany temat. 
Przy ocenie książki część klubowiczek stwierdziła, że powieść ich nie zachwyciła. Ostrej krytyce poddano zbyt górnolotny i trudny język z dużą ilością odnośników w obcym języku. A główny bohater, czy nie za bardzo dojrzały emocjonalnie i intelektualnie jak na swój wiek? Chyba trochę podkolorowany.
Z kolei czytelniczki, którym książka bardzo się podobała, podkreślały bogactwo językowe i wielowątkową treść. Książka bawiła i wzruszała a główny bohater przeniósł nas w lata młodzieńcze, pełne marzeń. 
Wspaniała i oryginalna powieść i wspaniały autor. Polecamy wszystkim miłośnikom dobrej książki (polskiej!!!).
Krystyna Kalisz

117 118 119

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.