Czytanie książek weszło w nawyk naszym klubowiczom, toteż w październiku postanowili przeczytać i omówić aż dwie książki: "Tajemnica diamentów " oraz "Tajemnica złota" autorstwa Martina Widmarka oraz Heleny Willis.
Głównymi bohaterami obu utworów są Lasse i Maja, którzy chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne. W pierwszej z wymienionych powieści przyjaciele rozwiązują zagadkę skradzionych ze sklepu jubilerskiego Muhammeda Karata diamentów. Codziennie ginie jeden. Wszystko wskazuje na to, że złodziejem musi być ktoś z personelu - Siv Leander, Ture Modig lub Lollo Smitt. Policja jest bezradna, toteż sprawa zostaje powierzona młodym detektywom.
Podobny problem starają się rozwiązać Maja i Lasse w drugiej z wymienionych powieści. Bank w szwedzkim miasteczku Valleby ma przechować przez noc 250 kilogramów czystego złota. Okazuje się, ze następnego ranka złoto znika! W skarbcu pozostają tylko puste skrzynie i list z pogróżkami od rabusiów, którzy wzięli pracowników banku jako zakładników.
Dzieci z ogromnym entuzjazmem opowiadały o wrażeniach, jakie towarzyszyły im w trakcie lektury. Przede wszystkim spodobało się to, ze książki pisane są dużą czcionką, dzięki czemu czyta się je łatwo i przyjemnie. Dużym atutem są także kolorowe i oryginalne ilustracje, które wzbogacają książki i sprawiają, że są łatwiejsze w odbiorze. Dużym plusem zdaniem uczniów jest również to, że są to książki akcji i kryminały:
Uwielbiam takie książki, w których akcja jest wartka, trzymająca w napięciu, ciągle coś się dzieje! Już od pierwszych stron wciagnęłam się w oba utwory i z napięciem oczekiwałam zakończenia. Byłam tak ciekawa, kto ukradł diamenty i złoto, ze obie książki przeczytałam w ciągu dwóch dni! - stwierdziła jedna z klubowiczek.
Na zakończenie uczniowie zastanawiali się, jaka nauka może płynąć z treści obu utworów. Emilia, jedna z klubowiczek, zauważyła, ze puentę obu powieści może stanowić powiedzenie "kłamstwo ma krótkie nogi" - obie kradzieże: i złota, i diamentów, były bardzo dobrze zaplanowame. Na początku wydaje się że zagadki, kto jest złodziejem, nie da sie rozwiązać. Tymczasem obie powieści pokazują, że dobro zawsze zwycięża i prędzej czy później zło zostaje ukarane!

 

1189 1190

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.