1490Pacyfista i filantrop w dolinie Baltistanu w DKK „ Orator ‘’ przy BP w Świebodzinie w dniu 14.10.2013.

Książka amerykańskiego dziennikarza Relina „ Trzy filiżanki herbaty ‘’ jest opisem szlachetnej postawy himalaisty, który z wdzięczności za uratowanie mu życia w górach, postanowił wybudować szkoły i świetlice dla dzieci i młodzieży u podnóża Karakorum. Na podobny pomysł, już kilkadziesiąt lat wcześniej wpadł Edmund Hillary, zdobywca Mont Everestu wraz z Szerpą Norgayem, także w dowód wdzięczności wybudował szkoły dla dzieci i młodzieży w dolinie Khumbu. Szczyt K2 w Karakorum przez długie lata opierał się licznym ekspedycjom wysokogórskim. Nie udało się to również naszemu bohaterowi Gregowi Mortensonowi, który skrajnie wyczerpany został odnaleziony przez mieszkańców wioski Korphu i otoczony przez nich troskliwą opieką. Pasmo Karakorum ciągnące się z pn-zach na pd-wsch jest największym skupiskiem siedmio- i ośmiotysięczników na świecie. Teren ten z dwóch powodów szczególnie trudny był do zdobycia: 
- znajduje się na obszarze Kaszmiru, będącego od wielu lat terenem zamkniętym dla obcych ze względu na wojny Pakistanu z Indiami 
- szczyty tego pasma mają kształt lodowych iglic, na których nigdy nie zalega śnieg.
Zwykle szczyty mają swe nazwy lokalne ale nie w Karakorum, gdyż miejscowa ludność w ogóle o nich nie wiedziała. Dlatego zmierzonym szczytom nadawano nazwy K1, K2 itd.
Książka „ Trzy filiżanki herbaty ‘’ bardzo podobała się uczestnikom spotkania ze względu na krystaliczną postać Mortensona i na wielowątkową akcję. W książce jest bardzo dużo informacji z zakresu etnografii, geografii, religii, obyczajów i zachowań ludności żyjącej w prymitywnych warunkach a jednocześnie bardzo szczęśliwej. W książce są odniesienia do dawnej historii jak np. hasło muzułmanów ‘’ zbombardujcie wszystkich, Allah rozpozna swoich ‘’ nawiązujące do słynnego zdania z „ Nocy św. Bartłomieja’’ z 23/24.08.1572 „ mordujcie wszystkich, Bóg rozpozna swoich”. Podróżując często między Pakistanem a USA Mortenson doświadczał syndromu nagłej zmiany strefy czasowej „ jet lag ‘’, który okazywał się znacznie trudniejszy do zniesienia podróżując z zachodu na wschód niż odwrotnie. W postawie bohatera książki fascynująca była jego determinacja w dążeniu do celu, co nierzadko niekorzystnie odbijało się to na jego życiu osobistym i rodzinnym. Chcąc pozyskać fundusze na budowę szkół wielokrotnie upokarzał się przed możnymi tego świata. Działając w strefie ciągłych walk religijnych w Baltistanie często narażał się na utratę zdrowia a nawet życia. Postawa Mortensona w opinii niektórych uczestników spotkania, była tak szlachetna na te czasy, że aż niewiarygodna. Potwierdziło się to w ostatnim rozdziale książki kiedy dowiedzieliśmy się, że ludzie mu nieprzychylni wytoczyli proces o malwersację i defraudację środków finansowych. Dzięki doskonałym obrońcom Mortenson zachował twarz, natomiast jego przyjaciel dziennikarz Relin niemający takiego wsparcia, popadł w depresję i popełnił samobójstwo.
W drugiej części spotkania , jeden z jego uczestników w dużym skrócie omówił wydarzenia historyczne dotyczące niektórych państw odczytane z ich flag. Wyjaśnił różnicę miedzy godłem a flagą, zwrócił uwagę na kształt i proporcję flag. Na szczególną uwagę zasłużyły godła i flagi takich państw jak : Wielka Brytania, USA, Ekwadoru, Brazylii, Japonii, kraje półkuli południowej i z półksiężycem. Symbol islamu, półksiężyc z gwiazdą po arabsku zwany hilal, jest wykonany błędnie pod względem merytorycznym. Gwiazda bowiem, jako obiekt dalszy niż księżyc, nigdy nie może być w obrębie jego koła, tylko poza nim. Ta odległość wizualnie jednak byłaby za duża, dlatego umownie gwiazda znalazła się blisko sierpa księżyca. 
Następne spotkanie wyznaczyliśmy na 04.11.2013 a do dyskusji został wytypowany Nicholas Evans „ Odważni ”. Moderator DKK
Andrzej Grupa

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.