x2

10.12.2013 odbyło się 9 i ostatnie w tym roku spotkanie klubowiczek Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w Bibliotece Publicznej we Wschowie przy współudziale Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
I oto zakończyliśmy rok działalności DKK. UTW dzielnie wspierało jego istnienie. Spotkania odbywają się regularnie – raz w miesiącu. Dyskusje są coraz bardziej profesjonalne i ożywione. Czytamy bardziej ambitne książki. Konfrontujemy nasze czytelnicze gusta. Odkrywamy nie tylko radość czytania, ale także entuzjazm i emocje zawarte w dyskusjach o przeczytanych książkach, wzbogacamy wiedzę o nowe gatunki literackie i nowe twarze literatury – często bardzo młode. Uczestnicy coraz śmielej wyrażają swoje przemyślenia, formułują oceny nie tylko pozytywne ale też czasem mocno krytyczne, negatywnie oceniając wybrany utwór. Nie szczędzą też pochwał jeżeli wybrana literatura im się podoba.
Przykładem jest utwór Ericka E. Schmita „Marzycielka z Ostendy" omawiany na ostatnim spotkaniu, który został entuzjastycznie przyjęty. Pięć opowiadań z kobietami w roli głównej. Jego bohaterowie to zwykli ludzie. Czasem czytelnik identyfikuje się z ich pragnieniami, marzeniami. Bo kto nie pragnie miłości, zrozumienia, nie ma jakiś tajemnic, które często wychodzą na światło dzienne.
E. Schmitt francuski powieściopisarz z wykształcenia filozof jest bardzo poczytnym autorem. Ateista, którego niewiarę czy wiarę zweryfikowała życiowa przygoda na pustyni. Pisarz nazwał to doświadczeniem Absolutu – czyli Boga bez właściwej mu religii. Była to noc, której Bóg do niego mówił, że istnieje. Utwory E. Schmitta rzucają na czytelnika niezwykły czar. Wywołują różnorodną skalę uczuć i dotykają każdego z nas, bo mówią o nas.
Pisarz ten, to człowiek nieustający w swoim rozwoju, baczny obserwator życia i świata, swoje doświadczenia zamienia w niezwykle interesującą literaturę – a elokwencja, dociekliwość myślenia i lekkość pióra sprawiają, że coraz więcej ma czytelników i entuzjastów swoich utworów.
Spotkanie odbyło się w niezwykle sympatycznej, świątecznej atmosferze, którą zawdzięczamy Pani dyrektor Ilonie Ratajczak i pracownikom biblioteki. Zakończone zostało wspólnym zdjęciem obok pięknej, żywej choinki.
Następne spotkanie odbędzie się 28 stycznia 2014 r. o godz. 16.00.
Zmierzymy się z bardzo skondensowaną treścią „szalonej, transowej ... powieści psychologicznej, historycznej, sensacyjnej i skandalicznej „Morfina" bardzo młodego autora Szczepana Twardocha. Może być gorąco!

Stanisława Król

x

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.