IMG 0260

19 listopada 2013 r. odbyło się spotkania członków Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych.
Na spotkanie przyszło 10 osób. Charakterystyczny dla naszych spotkań jest fakt, że pojawiają się nowe twarze. Wniosek jest prosty. Ludzie chcą czytać książki i rozmawiać o nich. To jest budujące.
Tematem kolejnego spotkania był utwór Hanny Kowalewskiej „Inna wersja życia". Opowieść o szukaniu porozumienia, wybaczaniu a także o miłościach wiecznych i wietrznych jak informuje podtytuł. „Inna wersja życia" jest częścią cyklu książek o Zawrociu.
Ocena utworu podzieliła klubowiczów na dwie grupy.
Jedni zarzucali utworowi, że nie ma on żadnych wartości i właściwie jest niemoralny, bo taka jest bohaterka, która zmienia partnerów jak rękawiczki.
Druga grupa broniła Hanny Kowalewskiej i jej utworu, twierdząc, że jest to tragiczna historia Matyldy – kobiety straszliwie skrzywdzonej przez los, rodziców, życie. Czarno-białe odpryski innego świata – 12 fotografii od pani Mieci postawiły życie Matyldy na głowie. Bohaterka nagle zrozumiała, że ma lukę w pamięci i niczego nie pamięta, gdy miała 6 lat. Zgubiła rok swojego życia i postanowiła go odzyskać. Dorosła kobieta próbuje odnaleźć przeszłość. Wyjaśnić otaczające ją tajemnice. Nawiązać lepsze relacje z matką i przyrodnią siostrą Paulą. Niestety – matka nie jest szczera wobec córki, a zakończenie utworu sugeruje, że relacje między siostrami zapewne się pogorszyły. Matylda szukając lepszej wersji swojego życia ponosi klęskę za klęską.
Wnioski z lektury: często mało wiemy o swoich najbliższych, może lepiej czasem wszystkiego nie pamiętać i uparcie nie szukać prawdy. Ludzie często zawodzą nasze oczekiwania, nawet najbliżsi.
Dyskusja była burzliwa, każdy miał swoje zdanie, którego bronił. Wszyscy klubowicze brali udział w ocenie utworu. Ale to dobrze, taka wymiana poglądów zmusza do myślenia i zastanowienia nad własną argumentacją.
Wszyscy byli zgodnie, że książkę się dobrze czyta. Niewątpliwie jest to zasługa umiejętności pisarskich autorki: stylu, sposobu budowania świata powieściowego i kreślenia psychologicznych portretów bohaterów.
Następne spotkanie sympatyków książek odbędzie się 10 grudnia 2013 r. o godz. 16.00 w Bibliotece Publicznej. Tematem dyskusji będzie zbiór opowiadań zatytułowanych „Marzycielka z Ostetndy" Ericka-Emmanuela Schmitta, a więc trochę filozofii i marzeń o szczęściu.

Stanisława Król

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.