DSC01549

Smutne losy wygnańców w DKK „ORATOR" przy BP w Świebodzinie w dniu 13 stycznia 2014 r.

Na pierwszym w tym roku spotkaniu klubowiczów DKK, omawialiśmy książkę W.G. Sebalda „Wyjechali". Są to opisy losów czterech mężczyzn – Żydów, znajomych i członków rodziny autora. Wszystkich ich łączy jeden wspólny mianownik – emigracja; ucieczka przed nazizmem szalejącym w Niemczech. Ale nie tylko wygnanie ich łączy ze sobą. Wszyscy czterej doznają podobnego stanu psychicznego, przejawiającego się wielką samotnością, pesymizmem i nostalgią za rodzinnymi stronami. Być może dlatego ich rozstanie z życiem było bardzo podobne: dr Henry Selwyn i Paul Bereyter popełnili samobójstwo, wuj Adelwarth zmarł w szpitalu psychiatrycznym, a malarz Max Ferber zmarł na rozedmę płuc, spowodowaną działaniem preparatów fotograficznym. Cała książka nasycona jest jedną, wielką melancholią, co w większości nie podobało się naszym czytelnikom. Zwrócono uwagę, że może być ona niekonwencjonalnym podręcznikiem historii najnowszej, gdzie brak dat i faktów, przy jednoczesnym dużym ładunku przeżyć ludzi uwikłanych w historię. W książce na szczególną uwagę zasługują dwie pierwsze postaci: dr Henry Selwyn – autor słynnego powiedzenia „Zniszczyć można wszystko oprócz wspomnień", ukrywający swe żydostwo przed żoną, cały czas mieszkający w ogrodzie i rozmawiający z roślinami. Paul Bereyter – nauczyciel Sebalda, przez otoczenie odbierany jako ekscentryk i dziwak, był jednocześnie wspaniałym wykładowcą, stosującym niebanalne metody dydaktyczne, owładnięty manią kolei żelaznych do tego stopnia, że popełnił samobójstwo rzucając się pod pociąg.

W drugiej części naszego spotkania wysłuchaliśmy krótkiej relacji o niektórych ciekawych wydarzeniach historycznych „Jak drzewiej bywało". Złożyły się na to :
- fragmenty „Opowieści kanterberyjskich" G. Chaucera;
- epizod z ławy sądowej średniowiecza „Zełgałem jako pies";
- odpowiedzi Owidiusza na pytania czytelników udzielone w „Ars amatoria";
- oraz opowiastka o pożyciu pary małżeńskiej Kingi i Bolesława Wstydliwego.
Następne nasze spotkanie wyznaczyliśmy sobie na 10 lutego, a do dyskusji wytypowaliśmy książkę Ewy Krystyny Hoffman - Jędruch „Ślady na piasku".

Moderator DKK,
Andrzej Grupa

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.