IMG 0315

AnorexiaNervosa tak brzmi łacińska nazwa jednej z chorób cywilizacyjnych współczesnego świata, która dotyczy nie tylko kobiet, ale i mężczyzn.Dn. 25. 11. 2013 r. na spotkaniu DKK dla młodzieży w Świebodzinie dyskutowano na temat wizerunku idealnej sylwetki kobiety i mężczyzny. Jak chcielibyśmy wyglądać? Inspiracją do rozmowy na ten temat była książka JudithFathallah pt. „Chuda". Powieść jest wstrząsającą historią Autorki, która zachorowała na anoreksję w wieku 13 lat. Jej zmagania z chorobą trwały trzy lata. Dziś, w pełni wyleczona, studiuje literaturę w Cambridge i pisze drugą powieść.
Anoreksja nie jest chorobą ciała, ale duszy i skądś się bierze.Treść książki przyczyniła się do nawiązania rozmowy o przyczynach powstawania i objawach anoreksji,ometodach stosowanych do obniżenia masy ciała oraz kto najczęściej choruje. Na pytanie:podaj nazwisko kobiety oidealnym wizerunku kreowanym przez media?Uczestniczki spotkania nie chciały wskazać konkretnej osoby. Wymieniły jedno nazwisko i nie była to modelka, ale aktorka Marylin Monroe. A czy Wenus z Willendorfu, figurka z epoki paleolitu przedstawiająca postać kobiecą, może dzisiaj wzbudzać zachwyt? Jej wizerunek został naszkicowany na spotkaniu przez jedną z uczestniczek, który niewiele odbiegał od oryginału. Po zapoznaniu się z jej postacią stwierdziły, że był to idealny wizerunek kobiety w czasach prehistorycznych.Dyskusja dotyczyła również ważności akceptacji swojego wyglądu. Czy wygląd decyduje o sukcesie w życiu? Nie –odpowiedziały i podały przykład znanej osoby, która osiągnęła sukces. To Adele, znakomita wokalistka, nie mająca wyglądu uważanego za idealny. Na spotkaniu czytano wstrząsające fragmenty z książki, które uświadomiły wszystkim, jak groźne skutki może mieć ta choroba.Na zakończenie zgodnie potwierdzono, że „piękno to nie anoreksja".
„Chuda" to książka świetnie napisana i daje wiarę, że z anoreksji można się wyleczyć, i nie musi kończyć się śmiercią. Polecamy!
Następne spotkanie wyznaczyłyśmy sobie na 16. 12. 13 r. a do dyskusji wytypowana została książka „Tunele" Rodericka Gordona i Briana Williamsa.

prowadząca
Kubik Ewa

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.