IMG 20131208 0008

W październiku 2013 r. spotkaliśmy się w klubie DKK dla dzieci w Osiecznicy aby porozmawiać o książce Marjolijn Hof „Mała szansa".

"Tata właśnie wyjeżdżał na wojnę" - tak zaczyna się historia w powieści „Mała szansa". Nie jest to jednak książka o wojnie, ale o jej konsekwencjach, o trudnych do opanowania emocjach, o strachu i o rozłące. O tym wszystkim opowiada Kiki. Jej ojciec, lekarz, właśnie po raz kolejny wyjeżdża do dalekiego kraju, w którym toczą się walki. Kiki boi się o niego. Wie, że ojcu grozi niebezpieczeństwo. Przecież w każdej chwili może go dosięgnąć zabłąkana kula... W oczekiwaniu na powrót ojca Kiki podejmuje irracjonalną grę, która - jak śmieszne wróżby, wymyślane dla odczarowania złych sytuacji - ma sprawić, że ojciec wróci do domu cały i zdrowy.

Książka podobała się dzieciom, choć porusza poważny problem. Powieść pokazuje jak silne emocje przeżywa Kiki i jak próbuje sama sobie z nimi poradzić. Te usiłowania są wzruszające, rozpaczliwe i pokazujące bezradność wobec sytuacji . Jedna z klubowicze stwierdziła, że bardzo lubi takie „smutne" książki i poleca je innym.

Moderator DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk