W listopadzie 2013 r. spotkaliśmy się w klubie DKK dla dzieci w Osiecznicy aby porozmawiać o książce Agnieszki Chylińskiej „Zezia i Giler".

„Zezia i Giler" to niewielka książeczka przytaczająca losy rodziny Zezików. Bohaterami są ośmioletnia Zuzia zwana Zezią, jej młodszy brat Giler, który wprawdzie ma jakieś imię ale przydomek tak do niego mocno przywarł, że nikt nie nazywa go inaczej, ich rodzice oraz kotka „Idźstąd" - okrzyknięta tak trochę ze słusznego powodu. Mieszkają sobie oni w starej kamienicy na jednym z warszawskich osiedli a ich perypetie uchwycone z punktu widzenia małej Zezi wywołają niejeden uśmiech u najmłodszych ale i sporo wspomnień u rodziców. Bo przecież dzieci są doskonałymi obserwatorami i na swój sposób postrzegają otaczające ich problemy, nieuleczalną chorobę, kłótnie rodziców, czy niechęć kolegów.
W książce „Zezia i Giler" nie ma jasno zarysowanej fabuły, nie ma zakończenia, są za to luźne opowiastki i niedokończone, urwane jakby w pół słowa, myśli. I jak podczas lektury na nieodzowne pytania „A dlaczego?" wytłumaczyć swojemu dziecku dlaczego Dziadkowie Zezi nie chodzą do kościoła, dlaczego w domu nie mówi się o Cioci Zagranicy albo dlaczego Giler tak różni się od innych dzieci w jego wieku, skoro my, dorośli sami nie znajdujemy tutaj odpowiedzi? Być może Agnieszka Chylińska świadomie zostawiła sobie otwartą furtkę i jeszcze kiedyś poznamy ciąg dalszy przygód Zezi i Gilera? A może chodzi o to, byśmy to my, rodzice uzupełnili brakujące miejsca naszą wersją zdarzeń i na nowo opowiedzieli swym pociechom historię przygód sympatycznej rodziny Zezików

Zachęcamy do poznania perypetie Zezi. Dowiecie się czemu jej młodszego brata nazywają Gilerem i kto to jest IDŹSTĄD. Zezia zdradzi wam sekret na najfajniejszy na świecie sposób obierania ziemniaków i podpowie jak sprawić, by w szufladzie rycerze walczyli ze smokami.
Zacznijcie czytać, a pokochacie rodzinę Zezików!

Moderator DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk