1639W wrześniu 2013 r. spotkaliśmy się w klubie DKK dla dzieci w Osiecznicy aby porozmawiać o książce Joanny Krzyżanek „Lamelia Szczęśliwa i porwanie krewetki”.
Lamelia Szczęśliwa to miłośniczka gramatyki, ortografii i zdrowej kuchni. W tej książce Lamelia opowiada o tym jak bardzo chciała mieć swoje wyjątkowe zwierzątko i jaki spełniło się jej marzenie.
Tak, Lamelia dobrze przemyślała swoje marzenie i jest w stu procentach gotowa ponieść wszelkie tego konsekwencje. Co z tego, gdy rodzice nie chcą się zgodzić ani na psa, kota, papugę, rybki, myszkę, a nawet na muchę! Na każdą propozycję Lamelki znajdują wymówkę, która w ich mniemaniu jest rozsądna. A przecież dziewczynka potrafi uzasadnić sens posiadania każdego ze zwierzaków na swój wyjątkowy, dziecięcy sposób. Na nic to jednak, rodzice nie dają się przekonać.
Lamelia nie ma innego wyjścia, jak tylko zwyczajnie pogodzić się z klęską. Pozostanie jej pluszak. Na szczęście rodzicom wpada do głowy pomysł, by pójść do Pana Kluchy na kluchy. Okazuje się niebawem, że zwyczajny obiad w restauracji może zmienić nie tylko życie Lamelki, ale także pewnej krewetki.
W książce są oryginale ilustracje, porozrzucane z rozmysłem po całej kartce, a litery wyróżniają się na tle innych wyrazów kształtem i formą.
To zabawna książka o dziecięcym marzeniu, które może się spełnić w najmniej oczekiwany sposób. Spełni się jeśli tylko jest prawdziwym marzeniem.
Książka podobała się dzieciom, choć część stwierdziła, że jest dla młodszych dzieci.
Moderator DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk