Twój pomysł na news
Wybierz obszar :
 
19 Kwiecień 2024
strzelecko-drezdenecki miedzyrzecki swiebodzinski sulecinski slubicki krosnienski zarski wschowski nowosolski zaganski gorzow zielonagora

Tydzień Bibliotek 2014 na Uniwersytecie Zielonogórskim odbędzie się w dniach 8 – 15 maja i będzie przebiegał pod hasłem Czytanie łączy pokolenia. Biblioteka Uniwersytetu Zielonogórskiego przygotowała dla swoich użytkowników szereg imprez, które łączą się z hasłem tegorocznego Tygodnia Bibliotek, nawiązują także do europejskiego wymiaru biblioteki akcentując X rocznicę obchodów wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Ważnym punktem są także uroczystości towarzyszące nadaniu profesorowi Krzysztofowi Pendereckiemu godności doktora honoris causa Uniwersytetu Zielonogórskiego. Hasło Tygodnia Bibliotek 2014 nawiązuje też do ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020, którego celem jest rozwój i promocja czytelnictwa, poprawienie społecznego wizerunku książki oraz zwiększenie funduszy na zakup nowości do bibliotek. Rok 2014 jest rokiem jubileuszowym - 650 LAT W SŁUŻBIE KSIĄŻKI – i został ogłoszony Rokiem Czytelnika, a patronat honorowy nad obchodami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. 650 lat temu, 12 maja 1364 roku akt fundacyjny Studium Generale (późniejszy Uniwersytet Jagielloński) wymieniał wśród pracowników uczelni stacjonariusza, który organizował wytwarzanie, udostępnianie i rozprowadzanie kopii ksiąg (wówczas jeszcze rękopiśmiennych), pełniąc tym samym funkcje wydawcy, księgarza i bibliotekarza. Tę datę współczesne środowisko ludzi książki uznaje za początek swoich dzisiejszych zawodów – za początek służby książce w Polsce.

 

PROGRAM TYGODNIA BIBLIOTEK

NA UNIWERSYTECIE ZIELONOGÓRSKIM:

Knowledge&Promotion, Network&Collaboration. Międzynarodowe seminarium programu Erasmus - koordynatorów zagranicznej wymiany studentów i pracowników uczelni. Organizator - Wydział Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu. Biblioteka Uniwersytecka, sala konferencyjna – 7-8 maja w godz. 9.00-15.30.

Que Viva Espania. Polsko-hiszpańskie spotkania bibliotekarzy z udziałem gości Biblioteki Uniwersytetu w Kadyksie – 8-10 maja.

DZIEŃ i NOC w BIBLIOTECE - cykl imprez, spotkań, pokazów i prezentacji oraz gier, zabaw i konkursów z okazji X rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Majowe obchody obejmują jednodniowy cykl imprez podzielony na europejski dzień i europejską noc. Biblioteka Uniwersytecka – 9 maja w piątek od godziny 9:00 do 19:00.

Dzień otwarty  dla mieszkańców i uczniów szkół województwa lubuskiego. Zwiedzanie i poznawanie nowoczesnej biblioteki hybrydowej. Atrakcje, ciekawostki, gry, konkursy i zabawy, wirtualny i realny spacer.

W wędrówkach po bibliotece, w odkrywaniu jej tajemnic i magicznych światów przewodnikami będą bibliotekarze. Gości indywidualnych zapraszamy o godzinie 11.00 i 13.00.  Wydarzenia dla grup zorganizowanych powiązane są ze zwiedzaniem biblioteki.

 

Biblioteka w Europie– popularyzacja europejskich projektów z udziałem Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego (Zielonogórska Biblioteka Cyfrowa – Federacja Bibliotek Cyfrowych – Europeana – Manuscriptorium – Dart Europe). Gry i konkursy, atrakcyjne pokazy i prezentacje zorganizowane dla uczniów szkół. Sala komputerowa 2.11, II piętro, godzina 9.00 i 11.00.

Czy wraz z pojawieniem się ebooków, kindli i tabletów kończy się era Gutenberga, zapoczątkowana wynalazkiem i dominacją druku, który zmienił nasze widzenie świata? Czy era cyfrowa zatrze pamięć pięciu wieków kultury drukowanej, czy będzie miała dla nas równie głębokie skutki jak kultura pisana? I choć nie unikniemy cyfrowego huraganu, dbajmy o nasz wielowiekowy dorobek, chroniąc go i popularyzując za pomocą najnowszych technologii!

 

Luminarze kultury europejskiej. Czytelnia Zbiorów Specjalnych, IV piętro, godzina 12.15.

Prezentacja zbiorów specjalnych z punktu widzenia twórczości europejskich filozofów, teologów, pisarzy, drukarzy i innych twórców nowożytnego europejskiego dziedzictwa kulturowego.

Jak w pracowni Gutenberga… Spróbuj sam. Pracownia Konserwacji Książki, IV piętro, godzina 13.00.

Pokaz ręcznego drukowania tekstów, grafiki i ornamentów z oryginalnych matryc oraz próby samodzielnego wykonania odbitek przez uczestników warsztatów.  

W muzyczną podróż zaprasza Mediateka. Czytelnia Multimediów i Zbiorów Muzycznych, I piętro, godzina 9.30; 10.30; 11.30.

Jeśli chciałbyś przenieść się w świat dźwięków, zadebiutować jako saksofonista, poczuć gwiezdny pył melodii i magię płyt winylowych - przyjdź do Mediateki. W programie konkursy z nagrodami.

Europejskie standardy – nieznajomość norm szkodzi!  Propozycja Regionalnego Ośrodka Informacji Normalizacyjnej i Patentowej oraz Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska dla uczniów klas profilowanych. Sala dydaktyczna 3.08, III piętro.

Jaki wpływ mają normy na nasze życie i bezpieczeństwo? Zapraszamy uczniów techników na niecodzienne, dynamiczne spotkanie z normami.

My Lubuszanie- prezentacja filmów reklamujących Ziemię Lubuską, Uniwersytet Zielonogórski i Bibliotekę Uniwersytecką.

Filmy i spoty reklamowe będą nam towarzyszyć przez cały dzień majowych obchodów. Filmy przygotowała Telewizja Uniwersytetu Zielonogórskiego i Urząd Marszałkowski.   

 

Europejska noc w bibliotece 

Koncert  w bibliotece. Sala koncertowa przy majowym lesie, przestrzeń wypożyczalni, parter, godzina 18.00.

Koncert pracowników i studentów Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 

 

Zapraszają artyści:

  • Przedruki prasowe. Wystawa Pawła Andrzejewskiego. Galeria Grafiki Biblioteki Sztuki, ul. Wiśniowa, 10 – 9 maja, godzina 11.30.
  • A ona wciąż młoda. Wykład i prezentacja Pawła Andrzejewskiego. Biblioteka Sztuki, ul. Wiśniowa, 10 – 9 maja, godzina 12.00.

„Przedruki prasowe” wykonane w technice litografii i druku cyfrowego to wystawa prac Pawła Andrzejewskiego, artysty i pedagoga Instytutu Sztuk Wizualnych UZ, której towarzyszy wykład „A ona wciąż młoda”.  To wyraz fascynacji artysty jednym z najpiękniejszych w tamtym czasie modeli samochodów Syrena Sport, której prototyp uznano za ”niepoprawny politycznie”, a następnie zniszczono. W kręgu zainteresowań autora wystawy jest również Syrena 105 Lux (zwana popularnie Kurołapką) produkowana w latach 1957-1972 przez Fabrykę Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej. Paweł Andrzejewski w swoich pracach łączy litografię z różnymi nietradycyjnymi technikami graficznymi.

Wieczór z Krzysztofem Pendereckim przygotowany z okazji nadania godności doktora honoris causa Uniwersytetu Zielonogórskiego – 12 maja.

Krzysztof Penderecki, ur. w 1933 w Dębicy, światowej sławy polski kompozytor, pedagog i dyrygent, główny twórca polskiej awangardy muzycznej wczesnych lat 60-tych, humanista o wszechstronnych zainteresowaniach. Laureat blisko sześćdziesięciu nagród, wyróżnień i odznaczeń nadanych przez prestiżowe organizacje muzyczne, fundacje, uczelnie i władze państwowe z osiemnastu krajów świata, doktor honorowy dwudziestu ośmiu uniwersytetów i akademii muzycznych z USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Hiszpanii, Niemiec, Szwajcarii, Irlandii, Argentyny, Korei Południowej oraz sześciu uczelni polskich: Akademii Muzycznych w Warszawie (obecnie Uniwersytetu Muzycznego), Krakowie i Gdańsku oraz Uniwersytetów: Warszawskiego, Jagiellońskiego i A. Mickiewicza w Poznaniu. Ogromna i wszechstronna twórczość Krzysztofa Pendereckiego częstokroć zawiera przesłanie dążące, jak stwierdził sam kompozytor, do odbudowania „metafizycznej przestrzeni człowieka strzaskanej przez wydarzenia XX wieku”, zmierzając tym samym do odzyskania ładu etyczno-intelektualnego naruszonego przez historię. Twórczość ta mówi o związkach etyki i rozumu, o tęsknotach naszych czasów za utraconym rajem odniesień absolutnych, o wędrówce człowieka w poszukiwaniu pitagorejsko-boecjańskiej harmonii, w oparciu o którą stworzony został on sam. (Andrzej Tuchowski)

- Krzysztof Penderecki – muzyczne pasje. Wystawa plakatów związanych z twórczością muzyczną artysty. Uniwersytet Zielonogórski, ul. Podgórna 50, kampus A, hol budynku głównego.

Wystawa prezentuje plakaty ilustrujące wszechstronną działalność muzyczną Krzysztofa Pendereckiego, m.in. Raj utracony, Diabły z Loudun, Czarną maskę, Ubu Rex, Pasję, Stabat Mater, itd. Są to plakaty znanych artystów, m.in. Romana Cieślewicza, Waldemara Świerzego, Franciszka Starowieyskiego, Wiesława Wałkuskiego i innych.

- Droga przez labirynt. Film dokumentalny o artyście w reżyserii Anny Schmidt. Biblioteka Uniwersytecka, sala multimedialna 2.12, II piętro, godzina 12.00.

O Mistrzu opowiadają jego żona Elżbieta Penderecka oraz wybitne osobistości świata muzycznego, wśród nich m.in. skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, dyrygent Valery Gergiev, gitarzysta zespołu Radiohead Jonny Greenwood i inni. Film jest próbą przedstawienia różnych pasji człowieka: muzyki, botaniki, filozofii, rodziny. To osobisty, intymny i zabawny portret, który oferuje niezwykłą możliwość wglądu w świat człowieka, którego muzyczne i towarzyskie powiązania łączą Wschód z Zachodem, tradycję z nowoczesnością.

Podróżujemy z muzykiem  przez rok poprzedzający okrągłą rocznicę jego 80. urodzin. Towarzyszymy Mu w drodze z Krakowa do Monachium, z Wiednia do Lipska i przy różnych okazjach
w posiadłości w Lusławicach. Kompozytor opowiada o początkach swej kariery, ważnych momentach życia, odkrywczych ideach. Poznajemy artystów z kręgu muzycznego,  przyjaciół i  rodzinę. Myśli, dialogi, fragmenty jego muzyki i ścieżek dźwiękowych filmów, spotkania i naturalne środowisko życia - to wszystko tworzy fascynujący, wielowymiarowy i wielowarstwowy portret artysty.

- Powiało na mnie morze snów… Krzysztof Penderecki – partytury i muzyczne notacje. Wernisaż dla zaproszonych gości z udziałem Krzysztofa i Elżbiety Pendereckich. Galeria Biblioteki Uniwersyteckiej, al. Wojska Polskiego 71. Wystawę można oglądać od 13 maja w godzinach 8.00-15.30.

Wystawa prezentuje 29 oryginalnych partytur Krzysztofa Pendereckiego, takich jak Diabły z Loudun,  Requiem, Symfonia wigilijna, Te Deum, Credo, De natura sonoris, Siedem bram Jerozolimy, Koncert skrzypcowy, Per Slava, Capriccio, Ogrody, Cosmogonia, V Symfonia, Jutrznia.

- W labiryncie biblioteki - spacer z Mistrzem.

- Spotkanie profesora Krzysztofa Pendereckiego ze studentami i pracownikami wydziałów artystycznego i humanistycznego. Biblioteka Uniwersytecka, sala konferencyjna, godzina 17.20.

- Koncert muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Filharmonia Zielonogórska, godzina 19.00.

Cyfrowa przestrzeń biblioteki. Konkursy i zabawy dla uczniów szkół. Biblioteka Uniwersytecka, sala komputerowa 2.11, II piętro – 9 maja - godzina 9.00 i 11.00; 13 maja - godzina 9.30.

Ciocia Wikipedia i wujek Google dzielą się wirtualną przestrzenią z bibliotekami cyfrowymi. Za sprawą „cudownych” klawiszy i internetu przeniesiemy się w futurystyczny świat.

Maria Sidorska-Ryczkowska  czyta Klucze do rzeki – spotkanie z autorką. Biblioteka Uniwersytecka, sala konferencyjna – 13 maja - godzina 15.00.

Spotkanie z pisarką i poetką, nominowaną do nagrody Wawrzynów Lubuskich 2014 poprowadzi prof. Małgorzata Mikołajczak. Spotkanie z udziałem studentów filologii polskiej z  Pracowni Badań nad Literaturą Regionalną oraz przedstawicieli Związku Literatów Polskich w Zielonej Górze ma charakter otwarty.

Pokochaj bibliotekę i książki - akcja Żółte Szaliki dla najmłodszych. Biblioteka Uniwersytecka, sala 2.12, II piętro – 14 maja, godzina 9.00.

Kochamy dzieci - wspólne działanie bibliotekarzy i bractw z koła naukowego Katedry Mediów i Technologii Informacyjnych.

Uczymy się pisać – sztuka japońskiej kaligrafii – spotkanie z Yoshiharu Hida. Biblioteka Uniwersytecka, sala multimedialna 2.12, II piętro – 15 maja, godzina 15.00.

Sztuka japońskiej kaligrafii - nippońskie ABC kreślone tuszem i pędzlem. Przez labirynt strzałek i łuków, linii i zawijasów przeprowadzi nas Yoshiharu Hida – lektor języka japońskiego z Takoname.

Bookcrossing – uwolnij książkę i podziel się z innymi. Zapraszamy do wspólnej akcji w tygodniu bibliotek od 8 do 15 maja.

Książkowe „podaj dalej”. Akcja wymiany książek z własnych księgozbiorów i bibliotek. Uwalniamy przeczytane, niepotrzebne już, ale atrakcyjne książki. Pozwólmy im odnaleźć nowego czytelnika. Nie chomikujmy ich, wymieńmy się z innymi.

XIX-wieczna prasówka … Polecamy przez cały tydzień. Biblioteka Uniwersytecka, Czytelnia Czasopism, III piętro.

Skandale, afery, porady, opowieści dziwnej treści – czyli co czytał Twój pradziad.

Zwiedzamy biblioteki świata.  Prezentacje multimedialne na stronach internetowych biblioteki bu.uz.zgora.pl:

- Bibliotekarze w podróży 

Bibliotekarze często łączą swój zawód z pasjami podróżniczymi. Jednym z elementów wspomnianych wędrówek jest odwiedzanie i poznawanie ciekawych miejsc, także bibliotek. Naszym koleżankom i kolegom wędrującym po świecie przypisujemy miano bibliotekarzy-obieżyświatów, to oni pokażą nam biblioteki z różnych stron świata.

- Najpiękniejsze biblioteki świata

Od zarania dziejów biblioteki pełniły ważną rolę kulturową. Budynki wielu bibliotek, obok przechowywanych w nich skarbów piśmiennictwa, są także cennym dziedzictwem cywilizacji