Sprawozdanie ze spotkania DKK dnia 19.09.2013 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Soli
Pierwsze powakacyjne spotkanie stało się dla nas okazją do wymiany myśli na temat podejmowanych przez nas letnich lektur. Przy filiżance herbaty delektowałyśmy się miłą dyskusją na temat książek, po które sięgałyśmy podczas wakacyjnej przerwy. Zachęcałyśmy się nawzajem do przeczytania poszczególnych pozycji.
„Rok nie wyrok” Piotra Milewskiego zachwyca językiem. Niesamowicie oddaje język nowojorskich raperów, co dziwne, bo przecież napisana jest po polsku. Redaktor Radia Zet, przypadkowo złapany przez policyjną obławę na handlarzy narkotyków, trafia najpierw pod amerykański sąd, a później na przymusowy odwyk. Opowiada, jak stał się „czarnuchem” i jak przeżył wśród handlarzy narkotyków. Autobiograficzna przygoda staje się pretekstem do napisania książki ciekawej, którą czyta się niemal jednym tchem.
Drugą pozycją, którą zdążyłyśmy omówić było „Mokradełko”, reportaż Katarzyny Surmiak-Domańskiej. Autorka pokazuje w swojej pracy Halszkę Opfer, autorkę „Kato-taty”, głośnej książki przemocy psychicznej, fizycznej i seksualnej, jakiej Halszka doświadczyła ze strony swojego ojca. Mokradełko, to małe, uniwersalne miasteczko, podobne do wielu innych w Polsce. Reportaż pokazuje ludzi z otoczenia Halszki i jej odwiedziny w rodzinnym domu. Tu, w Mokradełku, każdy wie, jak powinna wyglądać i zachowywać się ofiara. Halszka nie pasuje do tego obrazu. Jest wyzywająca, głośna, napisała książkę o swoim życiu. Każdy ma swoją wersję wydarzeń, nikt tak do końca nie wierzy w to, co opowiada Halszka. Mokradełko jest jak piekiełko, a książka stawia mnóstwo pytań trudnych i niewygodnych. To poruszająca opowieść, skłaniająca do refleksji i głębokiej dyskusji.

Kamila Sietnik

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.