Pod koniec września, na naszym kolejnym spotkaniu DKK, dyskutowaliśmy na temat książki pt. „Ostatni wykład”. Autorzy to – Randy Pausch i Jeffrey Zaslow. Jest to historia prawdziwa, która wzruszyła i urzekła nas. Oto kilka refleksji na ten temat:
Jesteśmy ofiarami cywilizacji. Od wieków działamy przeciwko sobie, niestety. O kolejnym przypadku, kolejnej ofierze opowiada „Ostatni wykład”. 46-letni bohater – Randy Pausch walczy z rakiem trzustki. Jest w pełni świadomy, że zostało mu już niewiele czasu – od 3 do 6 miesięcy życia. To ostatnie działanie, które podejmuje żegnając się z uczelnią i swoimi studentami – czyli właśnie ostatni wykład – uświadamia nam prawdę oczywistą: każdy z nas musi prędzej czy później odejść. Istotne jest jednak to, jak odejdziemy i co po sobie zostawimy. Ta prawdziwa historia jest pełna optymizmu i zaraża wiarą. Wykładowca uświadamia nam, że każdy z nas jest wyjątkowy. Natomiast wyjątkowość głównego bohatera polega na tym, że zrealizował on swoje marzenia dziecięce i nie tylko, zarówno te „niewiarygodnie konkretne do zdecydowanie dziwacznych”. I to właśnie określa nas – czy uda nam się złapać chwile radości, czy uda nam się przeżyć życie, które nazwiemy na końcu jako spełnione.
Gorąco polecamy lekturę wszystkim, gdyż z problemem walki z chorobą stykamy się na co dzień. Dodatkowym atutem książki są jej gabaryty i cudny duży druk.
DKK Filia Stare Str±cze
Krystyna Kalisz