G.CHMIELEWSKI 1Dr Grzegorz Chmielewski 1929-2014

Z przykrością przyjęliśmy wiadomość o śmierci dra Grzegorza Chmielewskiego, wieloletniego dyrektora WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze.

Grzegorz Chmielewski urodził się w 1929 r. w Radomiu. Z wykształcenia historyk sztuki. W 1972 roku uzyskał naukowy tytuł doktora. Po ukończeniu studiów podjął pracę w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. W 1960 r. objął funkcję dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze, którą sprawował do 1991 r.
Był inicjatorem budowy nowego gmachu WiMBP oddanego do użytku w 1975 r. Powołał Wojewódzkie Centrum Informacji (obecnie Dział Informacji Naukowej i Regionalnej WiMBP), Galerię Ilustracji Książkowej, Muzeum Książki Środkowego Nadodrza. Szczególną uwagę poświęcał gromadzeniu księgozbioru naukowego, a w szczególności lubuskich regionaliów oraz zbiorów specjalnych. Dzięki jego działaniom od 1978 r. zbiory biblioteki zaliczane są do Narodowego Zasobu Bibliotecznego, a w 1979 r. WiMBP odznaczona została Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Był również współorganizatorem kierunku bibliotekoznawstwa w Wyższej Szkole Pedagogicznej, gdzie prowadził wykłady i seminaria. Kierował filią Centrum Ustawicznego Kształcenia Bibliotekarzy, gdzie fachowe wykształcenie odebrała większość pracowników merytorycznych lubuskich bibliotek publicznych, co procentuje do dzisiejszego dnia właściwą ich organizacją i prężnym rozwojem.
Dr Grzegorz Chmielewski zgromadził bogaty dorobek naukowy; był autorem licznych publikacji poświęconych dziejom regionu. Pod jego redakcją ukazywały się tomy Bibliografii Ziemi Lubuskiej. Głównym kierunkiem jego zainteresowań badawczych były polskie biblioteki ludowe na pograniczu brandenbursko-wielkopolskim na przełomie XIX i XX w., czego efektem jest praca „Polskie biblioteki ludowe na pograniczu zachodnim: w rejonie babimojsko-międzyrzecko-skwierzyńskim w latach 1880-1939" (Zielona Góra 2002).
Przez wiele lat dr Grzegorz Chmielewski działał w licznych towarzystwach kulturalnych i naukowych, m.in. w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich (pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu Okręgu w Zielonej Górze oraz członka Zarządu Głównego), Lubuskim Towarzystwie Naukowym, Towarzystwie Przyjaciół Zielonej Góry (był prezesem). Za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Honorową Odznaką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. W 1963 r. otrzymał Lubuską Nagrodę Kulturalną, w 1968 r. został laureatem Nagrody im. Heleny Radlińskiej za wybitne osiągnięcia w zakresie bibliotekoznawstwa i bibliotekarstwa.
Hołd jego pamięci.

G. CHMIELEWSKI

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.