IMG 0655„Podróżniczki" to opisy życia wybranych kobiet XIX stulecia, których nieodpartą chęcią było podróżowanie i poznawanie egzotycznych krajów i ludzi. Nie jest przypadkiem, że pochodziły one z Wysp Brytyjskich (dwie Holenderki), gdy w Anglii kraju bogatym, narodził się ruch feministyczny, który powodował w kobiecie chęć wyzwolenia się spod dominacji mężczyzny. Wszystkie łączyły w sobie ogromną determinację i motywację do działań. A były one bardzo różne i wynikały nieraz z ucieczki przed chorobą, wiary w nawracanie innych ludów na chrześcijaństwo, pomoc w leczeniu chorych na trąd i malarię, poznania innych kultur a także ze zwykłej rywalizacji o pierwszeństwo w zdobywaniu szczytów górskich. Śledząc trasy podróży tych kobiet musimy uświadamiać sobie, że są to czasy, gdy nie było jeszcze samolotów, telefonów i innych udogodnień cywilizacyjnych. A pokonywane odległości były ogromne – od Europy przez Afrykę, Azję, Australię a nawet Amerykę Południową. Niektóre trasy pokrywały się ze sobą, np. podróż w górę Nilu czy leczenie trędowatych w dżungli Nigerii; inne były odosobnione, jak np. do Chile, gdzie zachwycano się drzewem araukarią. Obserwując zachowanie się kobiet-podróżniczek odnosiło się nieraz wrażenie, że były one kompletnie nieświadome zagrożenia swego życia, ale z drugiej strony podziwialiśmy ich niezłomną wolę i hart ducha. Uczestnicy spotkania z sympatią i uznaniem odnosili się do bohaterek książki, oceniając ją jako jedną z najciekawszych z ostatnio czytanych.
Na następne spotkanie wytypowaliśmy książkę M. Fitoussi „Helena Rubinstein : kobieta, która wymyśliła piękno". Jako temat dowolny obejrzymy prezentację multimedialną na temat „Podróży wikingów".


Moderator
Andrzej Grupa

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.