Zdrada30 stycznia 2015roku odbyło się spotkanie klubu DKK w Siedlisku, na którym omówiłyśmy pozycję Paulo Coelho „Zdrada". Jest to kolejna poznana przez nas książka brazylijskiego pisarza, która znów zaskakuje swoją treścią. Historia opowiada o młodej kobiecie mieszkającej w bogatym kraju- Szwajcarii, ma męża i dzieci, dobrą pracę dziennikarki i z niewiadomego powodu jest przygnębiona życiem. Uważa, że tak nie powinno się żyć, w takim „kieracie": dom, dzieci, szkoła, praca, mąż, wakacje, wizyty u dziadków, w restauracjach itp. Pragnie odmiany, buntuje się, nie jest szczęśliwa ( tak tylko myśli!), czyta o szczęściu jak je zdobyć i utrzymać, spotyka psychologów i „czarowników". Na końcu spotyka służbowo, podczas prowadzenia wywiadu swoją dawną miłość, który jest teraz znanym politykiem i zamierza go na nowo „zdobyć". Wdaje się w dziwny romans, ukrywa przed mężem i dziećmi swoje zafascynowanie czymś „nowym", „czuje, że żyje", jeszcze nie wie dokąd ją to zaprowadzi, ale chce tego, bo to jest odmiana od jej codzienności. Autor świetnie nas prowadzi zawiłymi ścieżkami ludzkich pokrętnych myśli i zachowań, które do niczego dobrego w sumie nie prowadzą. Bo co Linda osiągnęła poprzez swoją zdradę? Właściwie nic, może tylko dostała od męża więcej miłości i czasu na rodzinne i małżeńskie świętowanie. Ale sprawdziła siebie i swoje możliwości, doszła do wniosku, że kiedyś jednak dobrze wybrała partnera dla siebie i ojca dla swoich dzieci. Chociaż dobrze czasem zrobić coś szalonego, jak lot paralotnią, aby docenić ziemię pod stopami.
Dość trudna lektura, ale jak wszystkie tegoż autora, bardzo pouczająca. Polecamy!
Regina Wygiera