ostrożnieNowy rok zaczynamy od dyskusji na temat bezpieczeństwa dziecka w domu. Właśnie o tym opowiada nam Grzegorz Kasdepke w swojej książce "Ostrożnie!". Autor przedstawia 13 krótkich historyjek o wszystkich niebezpieczeństwach, na które narażone są w domu dzieci. Bohaterami lektury są babcia Marysia, jej wnuczek Dominik oraz pies Junior. Kilkuletni chłopiec postanawia nauczyć nowego domownika, właśnie Juniora, jak należy zachowywać się w domu, na co uważać, czym nie wolno się bawić i do czego nie można się zbliżać. Książka kończy się krótkim rozdziałem Egzamin, w którym Dominik sprawdza czego pies się nauczył.
Utwór napisany jest prostym językiem, wzbogacony o ładne kolorowe ilustracje. Ważne informacje zostały zaakcentowane większą i kolorową czcionką. Ostrożnie!, to książka edukacyjna , która uczy dzieci poprawnych zachowań, lecz w żaden sposób ich nie straszy. Dodatkowo autor przypomina rodzicom, że z dziećmi należy spokojnie rozmawiać o wszystkich zagrożeniach jakie mogą je spotkać w domu. Polecamy, każde dziecko powinno ją przeczytać.

Grażyna Lichwiarz