złotoDziennikarka Monika Richardson i fotografka Lidia Popiel - ambasadorki bursztynu przebyły drogę z Rzymu do Gdańska. Trasą tą rzymscy ekwici i kupcy przed wiekami udawali się po bałtycki bursztyn.
Efektem tej ciekawej podróży jest książka "Polki na bursztynowym szlaku" z tekstem Moniki Richardson i trafnie wkomponowanymi pięknymi fotografiami Lidii Popiel. Z publikacji tej dowiedziałyśmy się o historii jantaru , tajnikach bursztynowego jubilerstwa oraz o ludziach związanych zarówno zawodowo jak i hobbistycznie z tą jakże urokliwą żywicą. Choć książkę czyta się łatwo zdania klubowiczek na jej temat były podzielone. Naszym zdaniem zabrakło w niej bardziej szczegółowych informacji historycznych o ówczesnych wyprawach a przede wszystkim dokładnej mapy tych peregrynacji. Na marginesie dodam , że w dawnych czasach posiadanie wyrobów bursztynowych było bardzo pożądane gdyż świadczyło o bogactwie i prestiżu . Dzisiaj jest trochę inaczej ,bursztyn jest powszechnie dostępny co widać m.in. na zdjęciach z naszego lutowego "bursztynowego'' spotkania.
Publikacja ta powstała w ramach projektu " Gdańsk - Światowa Stolica Bursztynu "a jej celem jest promocja polskiego bursztynu na świecie i polecamy ją wszystkim miłośnikom jantaru.

DKK Gubin - Ewa Dąbek

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.