szyborskaMajowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w wyjątkowej atmosferze, gdyż wkomponowało się w Tydzień Bibliotek – program promowania czytelnictwa i bibliotek, któremu w tym roku towarzyszyło hasło "Czytanie łączy pokolenia".
Książkę „Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej" - autorstwa Anny Bikont i Joanny Szczesnej trudno zaliczyć do biografii aktualnie wiodących prym na polskim rynku wydawniczym. Ta książka nie demaskuje w sposób brutalny jej bohaterki, a raczej dyskretnie Ją odsłania. Tak więc obok dat, powiązań rodzinnych, opisu miłości i pasji poetki, znalazło się także miejsce na fragmenty jej twórczości. Sama Szymborska twierdziła: "Jestem bardzo staroświecką osobą, która ma hamulce i opory przed opowiadaniem o sobie. A może przeciwnie, może ja jestem awangardowa, może w następnej epoce minie moda na publicznie odsłanianie się".
Powstała zatem udana biografia, uformowana z wypowiedzi bliższych i dalszych przyjaciół,
poukładana z cytatów jej prac, wyciągów z prasy oraz informacji zdobytych od niej samej. Ukazała nam postać noblistki, o bardzo pogodnym usposobieniu z dużym poczuciem humoru. Tuż po otrzymaniu Nagrody Nobla czuła się tak zmęczona zainteresowaniem mediów, że wysłała oświadczenie dla Polskiej Agencji Prasowej: "Jak wszyscy moi znakomici poprzednicy, również i ja nie mam wprawy w odbieraniu Nagrody Nobla, dlatego do radości, spowodowanej tak wysokim wyróżnieniem dołącza się i zakłopotanie (...)".

Monika Więcławska

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.