Książka napisana przez Wiliama Whartona po stracie ukochanej córki Kate, dwóch wnuczek i zięcia Berta, którzy zginęli w płomieniach na autostradzie w stanie Oregon. Wzmagając się z uczuciami i bólem, który mu pozostał próbuje w Sądzie walczyć o sprawiedliwość. Kate, to młoda dziewczyna chodząca do Amerykańskiej Szkoły w Paryżu, tam poznaje chłopaka, Dammego Amerykanina. Zakochuje się w nim i zawierają związek małżeński, rodzi im się syn Wills. Wyjeżdżają do Stanów. Małżeństwo ich przerasta, będąc bardzo młodymi ludźmi , postanawiają się rozwieść. Danny zostaje w Stanach, a Kate z Willsem wracają do Europy. Prace otrzymuje w Niemczech, tam poznaje Berta Amerykanina. Pracując razem w szkole , dobrze się poznali, zakochują się wzajemnie i się pobierają. Z miłości rodzą im się dwie córki. Po pewnym czasie umiera ojciec Berta, a mama zostaje sama. Postanawiają pojechać do mamy do Stanów. Podczas pobytu w Stanach dochodzi do wypadku, w którym giną Kate, Bert i ich dwie córeczki. Rodzice Kate nie mogą się pogodzić ze śmiercią jaka ich spotkała i wszczynają proces sądowy. Proces jest, jak twierdzi Will załatwieniem pewnej sprawy ugodowej. Willowi chodzi o zakaz wypalania traw przy autostradach, czyli o zmianę prawa w Stanie Oregon w Ameryce. Procesując się, nie rozumie amerykańskiego prawa. Po pewnym czasie ustępuje, widząc, że nikt go nie rozumie, staje się cynicznym i zimnym człowiekiem, który zdaje sobie sprawę, że prawo amerykańskie chce zarobić jak najwięcej pieniędzy. Jako zadośćuczynienie domaga się jak największej kwoty dla siebie. Pieniądze otrzymał, ale ból pozostał, twierdzi, że prawo amerykańskie i jego sztab wykształconych ludzi w tym kierunku jest oderwany od realnego życia, a ich perspektywa racji bytu znikoma, w odróżnieniu od europejczyków, dla których najważniejszą wartością jest bliskość, miłość, wzajemne poczucie bezpieczeństwa.

Teresa Grasza
Babimost 04.03.2015r.