Relacja ze spotkania DKK w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Soli – 19.01.2015

Każdy tom opowiadań Alice Munro zaskakuje czymś innym. W „Księżycach Jowisza” układają się przed czytelnikiem gwiazdozbiory uczuć i zdarzeń.

Bohaterki opowiadanych historii to kobiety w różnych konstelacjach rodzinnych i towarzyskich: energiczne i ciche, walczące i pokonane, kochane i zdradzane, młode i stare, wśród przyjaciół i w samotności, w teraźniejszości i we wspomnieniach...” [nota wydawcy]

Zdania Klubowiczek odnośnie tego tomu opowiadań są podzielone. Są wśród nas takie, którym przedstawione historie wydały się zbyt nużące. Być może wynika to z faktu, że, jak się okazało, nie każda z nas lubi taką formę, jaką jest opowiadanie. Są jednak i takie, którym „Księżyce Jowisza” się podobały. Jednym z najciekawszych opowiadań w ich ocenie jest to, które rozpoczyna cały tom („Chaddeleyowie i Flemingowie”). Na szczególną uwagę zasługuje też opowiadanie zatytułowane „Pani Cross i Pani Kidd”.

Jak podkreśla sama autorka we wstępie do „Księżyców Jowisza”: „...w każdej historii powinien się znaleźć taki dziwny, jasny moment i w pewnym sensie opowiadanie jest właśnie o nim.” Każde z opowiadań zawartych w omawianym przez nas tomie niewątpliwie posiada taki „dziwny, jasny moment”, o którym mówi Alice Munro i być może właśnie dla tych kuriozalnych momentów warto po nie sięgnąć.

Księżyce Jowisza” to opowiadania napisane przez kobietę, o kobietach, choć niekoniecznie tylko dla kobiet. Polecamy je szczególnie tym, którzy lubią „delektować się” lekturą.

Karolina Mackiewicz

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.