Spotkanie DKK odbyło się 10.03.2015r. w Bibliotece Publicznej w Łagowie.
Wybrałyśmy do czytania dwie książki: J. Harris „Nasienie zła" i W. Welch „ Księgarenka".


„ Nasienie zła" z założenia miało być chyba horrorem. Znalezienie starego pamiętnika i spotkanie rudowłosej piękności wprowadza czytelnika w mroczny świat „ludzi nocy". Miało być wszystko, co straszne, co miało wstrząsnąć czytelnikiem. Eteryczna , młodziutka i piękna dziewczyna przewodząca grupie kanibali żywiących się ludzką krwią, opętująca mężczyzn gotowych dla niej poświęcić wszystko, nie tylko życie , tajemniczy pamiętnik z dawnych lat, dzielna kobieta, gotowa walczyć o ukochanego.
Autorka połakomiła się nawet na gotycki styl E.A. Poe- go w pamiętniku, niestety z lat 50-tych, sprawiając jedynie , że stał się przez to zupełnie nieautentyczny. Zabrakło wyobraźni w tworzeniu postaci. Tych ze światła i tych z mroku. Miały być alternatywą dla romantycznych bohaterów współczesnych romansów grozy, a są sztuczne i przekombinowane. Wszyscy mają niesamowite problemy emocjonalne. Ich zachowanie , przesadzone i nieadekwatne do sytuacji, skłania raczej do powątpiewania w zdrowie psychiczne całej obsady powieści niż to, że należą do świata fantasy.
Jak na mroczny horror mało straszy. Nawet gęsto ścieląc się trupy nie alarmuje zbytnio miejscowej policji. Ganianie się po ciemnych zaułkach i sypiących się ruderach raczej nie przekonuje. Płynąca po kartach krew przeraża równie intensywnie jak w stacji krwiodawstwa.
Książka z gatunku tych, co zostawione przez przypadek w pociągu, w połowie czytania, nie wzbudzą żalu ( no, chyba że wypożyczona z biblioteki).

Drugą książką wybraną była „Księgarenka w Big Stone Gap" Wendy Welch.
Z wielką przyjemnością czyta się „ Księgarenkę". To książka o realizowaniu marzeń, o odwadze spełniania życzeń, podążaniu za swoim szczęściem.
Historia może wydawać się banalna. Otóż pewne małżeństwo porzuca swoje dotychczasowe życie kupuje wielki edwardiański dom w małym amerykańskim miasteczku i otwiera w nim sklep z używanymi książkami. Specjalnie unikają nazwy antykwariat, bo ich sklepik „ Opowieści Samotnej Sosny" to coś dużo więcej niż banalny punkt kupna – sprzedaży z kasą i godzinami otwarcia. To miejsce, gdzie można się spotkać z przyjaciółmi, pomyszkować wśród książkowych półek, podyskutować, po zwierzać się ze swoich kłopotów, wypić kawę lub herbatę, po dziergać na drutach, pobawić się w teatrzyk. Wendy i Jack borykają się z brakiem pieniędzy, trudnym rynkiem, niepewnością sukcesu, brakiem czasu, ale dzięki miłości, tolerancji, sympatii do ludzi i książek, osiągają spełnienie i stabilizację.
„ Księgarenka „ to inteligentna i sympatyczna lektura. Pełna kapitalnych ludzi. Przekrój przez społeczność amerykańskiego miasteczka jak z kina familijnego . i galeria amerykańsko miłych country peoples.
Gdyby nie to, że to prawdziwa historia, jak zapewnia autorka, momentami mogłaby się wydawać przesłodzoną, jednak ciepło, humor i optymizm jaki z niej emanuje podnosi na duchu. Czyta się lekko, łatwo i przyjemnie.
Godna polecenia optymistom, bo ci nie lubią się smucić jak i pesymistom, by zobaczyli, że istnieje świat poza makabrą dzienników TV.

DKK(dorośli) Łagów

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.