cenzuraW książce „Tu spał Yossarian" Erica Heller dokonała surowej oceny postaw życiowych obojga rodziców – pisarza J. Hellera i jego małżonki. Autor „Paragrafu 22" został pokazany jako ekscentryk, oryginał i pijak, z którym życie okazało się bardzo trudne. W ciekawie napisanych wspomnieniach Erica Heller pokazuje dwa obrazy z życia rodziny. Pierwszy, niezwykle skromny, przed napisaniem „Paragrafu 22", i drugi znacznie bogatszy po otrzymaniu sporej sumy za wydanie tej książki. Autorka nie szczędzi krytyki obojgu rodzicom, którzy żyli w ciągłej niezgodzie a na wyjazdy zabierali córkę, która miała być swego rodzaju buforem. Pisząc o postawie ojca, E. Heller dużo miejsca poświęca na jego spotkania ze znanymi ludźmi. Jednym z nałogów ojca był hazard uprawiany wraz z Mario Puzo, autorem „Ojca chrzestnego". Ciekawe są rozdziały książki opisujące podróże rodzinne na wczasy do Włoch, Szwajcarii i Francji. Z lekką ironią pisze o ojcu, że jeździł do Szwecji, aby być bliżej Nobla. Krytycznie wypowiada się o swojej matce, która wszystkim szybko się nudziła. Najbardziej w Paryżu podobał się jej widok z Łuku Triumfalnego oraz most Aleksandra III. To stąd, po swojej śmierci, kazała córce zrzucić swoje prochy do Sekwany. Pisząc o rodzicach wspomina również dziadków, którzy najbardziej zapadli jej w pamięć z tego, że oboje nie posiadali prawa jazdy, a jeżdżąc ciągle płacili mandaty. Sama autorka była zafascynowana nowelistyką rosyjską, z której zdawała egzaminy. Przytacza cytat z „Anny Kareniny", który najbardziej zapamiętała : „Wszystkie szczęśliwe rodziny są do siebie podobne, każda nieszczęśliwa rodzina jest nieszczęśliwa na swój sposób". W zdecydowanej większości książka „Tu spał Yossarian" przypadła do gustu Klubowiczom.
Na następne spotkanie w maju wytypowano do dyskusji książkę Lidii Popiel, Moniki Richardson „Polki na bursztynowym szlaku". Jako temat dowolny zaproponowano „Spotkanie w Ogrodzie Sztuk" Lidii i Eugeniusza Kurzawów.

Moderator
Andrzej Grupa

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.