lektor24 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem omawiany była powieść Lektor Bernharda Schlinka, niemieckiego prawnika i powieściopisarza.
Książka opowiada o romansie pięknej, dojrzałej kobiety z piętnastoletnim chłopcem kilka lat po zakończeniu II Wojny Światowej. Pewnego dnia Hanna pomaga choremu na żółtaczkę Michaelowi, który po kilku miesiącach domowej izolatki, postanawia odnaleźć kobietę i podziękować jej za uratowanie życia. Tak powoli budzi się uczucie i namiętność. Podczas każdego spotkania kobieta każe sobie czytać książki i w ten sposób Michael zostaje jej Lektorem. Pewnego dnia chłopiec przychodzi do mieszkania Hanny, która znika bez śladu. Po kilku latach, już jako student prawa, Michael spotyka kobietę na sali sądowej w roli oskarżonej. W trakcie procesu poznaje mroczną tajemnicę ukochanej. Była strażniczką w obozie koncentracyjnym. Stopniowo uświadamia sobie, że Hanna ukrywa o sobie prawdę, której wstydzi się bardziej niż popełnionych podczas wojny zbrodni.
Książka wywołała wiele emocji u czytelniczek. Zgodnie uznały, że tą powieść smakuje się i czyta z zapartym tchem do samego końca. Autor stawia sobie wysoko poprzeczkę w bardzo trudnej tematyce wojennej, udaje mu się stworzyć dzieło przejmujące i wyjątkowe. Hanna u jednych pań wzbudziła współczucie, u drugich odrazę i niechęć. Zgodnie przyznały, ta pozycja jest wyjątkowa, nieprzewidywalna, wyjątkowa i zaskakująca z każdą przeczytaną stroną.

Karolina Skowrońska

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.